REZENE (FOENICULUM VULGARE) HAKKINDA BİLGİ


REZENE (Foeniculum vulgare) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, REZENE (Foeniculum vulgare) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, REZENE (Foeniculum vulgare) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, REZENE (Foeniculum vulgare) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, REZENE (Foeniculum vulgare) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Gemeiner, Fenchel (m), Fr. Fenouil (m) commun, İng. Common Fennel. Familyası: Maydanozgiller (Umbelliferae), Türkiye’de yetiştiği yerler: Ege ve Akdeniz bölgesi.

Haziran-ağustos ayları arasında sarı renkli çiçekler açan bir buçuk-iki metre boylarında iki yıllık kokulu otsu bitkiler. Yaprakları saplı ve tüysüzdür. Bitkinin gövdeleri dik, içleri boş silindir şeklinde ve tüysüzdür. Çiçekler uzun saplı ve bileşik şemsiye durumundadırlar. Meyveleri silindir şeklinde tüysüz ve yeşilimsi esmer renktedir. Tohumları protein ve yağ bakımından zengin bir besi dokuya sâhiptir. Birçok çeşidi vardır. Daha çok kayalık ve kurak yerlerde yetişir. Raziyane ismiyle de bilinir.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin kullanılan kısımları meyve, kök ve yapraklardır. Rezene meyveleri müsilaj, şeker, nişasta, tanen, sâbit ve uçucu yağlar taşır. Midedeki gazı giderici, süt çoğaltıcı ve yatıştırıcı (müsekkin) olarak çay veya toz hâlinde kullanılır. Yaprakları yara iyi edici, kökü ise idrar arttırıcıdır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi