ROKA (ERUCA SATIVA) HAKKINDA BİLGİ


ROKA (Eruca sativa) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, ROKA (Eruca sativa) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, ROKA (Eruca sativa) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, ROKA (Eruca sativa) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, ROKA (Eruca sativa) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Raukenkohl (m), Fr. Roquette (f), İng. Rocket. Familyası: Turpgiller (Cruciferae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Kültür bitkisi olarak yetiştirilir.

Bir veya iki yıllık otsu bitkiler. Yapraklar toplu, dişli kenarlı ve tüylüdür. Çiçekler sarımtrak veya beyazımtrak olup, üzerleri morumsu damarlıdır. Sebze olarak bahçelerde yetiştirilir. Sert kokulu ve baharatlı bir bitkidir. Kök ve tohumdan üretilir. Bol sulak yerlerde yetişir.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin yaprakları yakıcı, lezzetli bir uçucu yağ ihtivâ eder ve C vitamini taşır. C vitamini miktarı oldukça yüksek olup, 100 gram tâze yaprakta takriben 150 mg kadar bulunur. Roka yaprakları daha çok sonbahar ve kış aylarında salata olarak kullanılır. İştah açıcı, uyarıcı, kuvvet verici ve öksürük kesici özelliği vardır. Tohumları da aynı etkileri gösterir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi