RÜZGÂRÜSTÜ ADALARI HAKKINDA BİLGİ


RÜZGÂRÜSTÜ ADALARI HAKKINDA BİLGİ NEDİR, RÜZGÂRÜSTÜ ADALARI HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, RÜZGÂRÜSTÜ ADALARI HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, RÜZGÂRÜSTÜ ADALARI HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, RÜZGÂRÜSTÜ ADALARI HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Küçük Antillerin güney bölümünü teşkil eden, Atlantik Okyanusu ve Karayip Denizi arasında bulunan ada topluluğu. Adalar 12°-15°40’ kuzey paralelleriyle 60°48’-61°48’ batı meridyenleri arasında kalır. Toplam arâzi 3500 km2yi geçmez. En büyük adalar Dominica, Martinique, Greneda Grenadines, St. Lucia, St. Vincent’tir.

Rüzgârüstü Adalarının en büyüklerinden olan Dominica, 1493’te Christopher Columbus tarafından keşfedilmiş, bundan sonraki on sene içerisinde adaların tamâmına Avrupalılar girmiştir. Çeşitli târihlerde İspanyol, İngiliz, Hollanda veFransız hâkimiyetinde kalan bölge 1783 Versailles Antlaşması ile İngiltere’ye verilmiştir. Adalar’ın 358.000 kişilik toplam nüfûsu Afrikalı, Yerli, Fransız, Portekizli, İngiliz ırklarının melezi olan bir ırktan meydana gelir. Halkın çoğu tarım sektöründe çalışır. Rüzgârüstü Adalarının tamâmı Karayib ikliminin tesiri altındadır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi