Saç Dökülmesine Cerrahi Tedavi


saç dökülmesinin cerrahi tedavisii

Gecen senelere kadar yapılan saç nakilleri popülerlik kazanmasının yanında yapılan saç ekimlerinin sonucunda kötüde bir şöhret kazanmıştı çünkü bunlar oldukça kaba yöntemlerdi ve ameliyat sonrası son derece yapay bir görüntü ortaya çıkıyordu. Daha sonra gelişen teknoloji ile birlikte ise daha ince saç ekme yöntemlerinin geliştirilmesi ve bunların tecrübeli doktorlar tarafından uygulanır olması sayesinde saç ekimi yöntemleri  saç dökülmesi kalıcı bir şekilde tarihe karışmış oldu. Günümüzde kaliteli ve deneyimli bir ekip tarafından uygulanan saç nakli sonrası son derece doğal görünüme sahip, aslından ayırt edilemeyen sonuçlar elde etmek mümkündür.

TEDAVİSİ

son yıllarda piyasada dolaşan ve saç dökülmesini durdurduğu iddia edilen pek çok ilaç olmasının yanı sıra bunlardan sadece bir iki tanesinin saç dökülmesini önlediği açıklanmıştır. Minoxidil ve Finasteride. İlaç şirketleri ilaçlarının en çok 20-30 yaşları arasındaki, tamamen kel olmayan, önden açılması olmayan ve saç dökülmesi kısa zaman önce (5 yıl) başlamış hastalarda etkili olduğunu iddia etmektedirler.


KLONLAMA GELECEĞİN YÖNTEMİ

Gelecekte gündemde olacak olan saç ekim tekniklerinden klonlanma ile saç ekimi saçlı bölgeden alınan saç kökü hücreleri arasından ana kök hücrelerin izole edilerek vücut dışında, laboratuar ortamında üretilmesini ve daha sonra bunların saçsız kafa derisine ekilmesini içermektedir.

Bu teknoloji sayesinde saç ekimi için uygun olmayan pek çok kişi, tek bir hücreden üretilecek çok sayıdaki saç köklerini ektirebilme şansına sahip olacaktır. Kafa derisinde tek bir saç kökü kalmış kişiler için dahi gür saçlar hayal olmayacaktır.