Çocukları Soğuklardan Korumak

Sonbahar – kış aylarında çocuklarda sıkça görülen yüksek ateş, anne babaların dikkatle izlemesi gereken bir durumdur. Çocuğun bulunduğu ortam, 22-24 derece arasında olmalı. Bu ısıda; çocuğun, anne babasından sadece bir kat kalın giydirilmesi yeterli. Kat kat giysiyle sarıp sarmalanan minikler, daha çok terleyip ateşlenebilir Çocuklarda yüksek ateş, aileleri en çok endişelendiren hastalık belirtileri arasında ilk… Detay »

Alzheimerdan Kurtulma Yolları

Kalp-damar hastalıklarından şekere kadar birçok rahatsızlığa iyi gelen balık, hafızayı da güçlendiriyor. Genç yaştan itibaren düzenli balık yiyenler Alzheimer’ a yakalanmaktan korunuyor… Yaşlılık hastalıklarından korunmak için çocukluktan itibaren doğru gıdalarla beslenmek gerekiyor. Sağlıklı ve uzun bir ömür sürmek isteyenlere uzmanlar ‘Neyi ne kadar yediğinize dikkat edin’ uyarısında bulunuyor. Uzman diyetisyen Aslıhan Küçük de, yaşlanmayan beyin… Detay »

Sahte Gıda Cezaları

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in talimatıyla, insan sağlığını hiçe sayan gıda sahtecilerine göz açtırılmayacak. İdari para cezasının yanı sıra, sahteciliğin tekrarlanması halinde hapis cezasını öngören taslak düzenleme hazırlandı. Meclis’e sunulması planlanan taslakla gıda sahtecilerine 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası uygulanması öngörülüyor. Gıda ürünlerinde hile yaptığı tespit edilen işletmelere bugüne kadar yalnızca… Detay »

Migren ve Sinüzite Bitkisel Çözüm

Çoğu kişinin sinüzit rahatsızlığı bulunmaktadır. İlaç kullanmak istemeyenlere bitkisel çözümlerde bulunmaktadır. Peki, sinüzit rahatsızlığının neden oluştuğunu biliyor muyuz? Bu hastalıktan olup da bilmeyenler için yazıyorum. Kronik Sinüzit Bitkisel Tedavi, Burun ve göz çevresinde bulunan kemikler içerisinde var olan boşluklara sinüs adı verilmektedir. Bu boşluklarda oluşan enfeksiyona bağlı, akıntılar nedeniyle sinüsler dolar ve bu bölgede akıntılar,… Detay »

Plastik Oyuncaklardan Oluşabilecek Zararlar

Uygun fiyatlarda piyasaya sürülen çoğu plastik oyuncaklar, ciddi boyutlarda zararlı toksinler içermektedir. Plastik oyuncakların zarara yol açtığı Bisfenol A toksinleri başta olmak üzere yapımlarında kullanılan yan maddelerde kansorejen oluşumuna yol açmaktadır. Bisfonel A ne anlama gelmektedir?  Ve Bisfonel A’nın zararları nelerdir? Bisfonel A kimyasalı, plastik oyuncakların yanı sıra bebek biberonları, bebek mamalarının kutularının kaplamasında bulunur. Aynı… Detay »

Kansızlığa İyi Gelen Kan Yapan Gıdalar

Türkiye’de demir yetersizliği anemisi görülme sıklığı giderek artıyor. Kansızlık özellikle çocuklarda, gebe ve emzikli kadınlarda sıklıkla ortaya çıkıyor. Uzman doktorlar kansızlığı önlemek için doğru beslenmenin önemli olduğunu belirtti. Çocuklarda demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlık; büyümeyi yavaşlatır, zekâ gelişimini olumsuz etkiler ve enfeksiyonlara yakalanma riskini artırır. Bu nedenle anemide tedavi çok önemli olmaktadır. Kansızlık tedavisinde doğru… Detay »

Palamut Balığının Faydaları

Balık sezonu açıldı. Palamut balığı bu sezon balıkçıların yüzlerini güldürmektedir. Kasaları palamut dolup taşmaktadır. Palamut avı Ağustos’ta başlar. En lezzetli zamanı ise Eylül başlarından Şubat ortalarına kadar olan zamandır. Önce vanoz ve Çingene palamudu, eylülden sonra da diğer palamut balıkları gelmeye başlar. Pek çok palamut türü vardır. Palamut vozonu, Çingene palamudu, palamut, kestane palamudu, zindandelen,… Detay »

Yüksek Tansiyona Bitkisel Tedavi

Tansiyon hastalarının bir sorunu da tansiyonların birden yükselip düşmesidir. Yüksek tansiyon ile kolesterolün kalp hastalıklarını artırıp, felç riskini yükselttiğini söyleyen uzmanlar, doğru beslenmenin önemine dikkat çekerek, doğal bir karışım tavsiye ediyor. Tansiyonu, kolesterolü düşüren bu bitkisel karışım aşağıda belirtilmektedir: Rendelenmiş 1 diş sarımsak ve bir parça zencefil, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı… Detay »

Çocuklarda Kızamık Hastalığı Tedavisi

Kızamık, bir tür virüsün neden olduğu döküntülü bir hastalıktır. Önce basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlar, ardından yüz ve enseden başlayan, gövdeye de yayılan kırmızı renkte döküntü ortaya çıkar. Henüz aşı olmamış ve anneden geçen korumanın azaldığı bebekler, okul öncesi dönemdeki çocuklar, bağışıklık sistemi zayıf kişiler, 2 doz kızamık aşısı yapılmamış kişiler hastalığa… Detay »

Beyin Anevrizmaları Hakkında Bilgi

Halk arasında baloncuk olarak bilinen anevrizma denince; genel olarak temiz kan taşıyan damarlara (arter) ait genişlemeler anlaşılır. Anevrizmalar aort damarı gibi çok geniş damarlarda oluşabildiği gibi, küçük ve orta boy damarlarda da teşekkül ederler. Bu bölümde konu edilen, bazen hiç bir belirti vermeden ani kanamalarla bazen çok dramatik sonuçlara yol açan beyin anevrizmalarıdır. Anevrizmalar yapı… Detay »