Sahte Gıda Cezaları

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in talimatıyla, insan sağlığını hiçe sayan gıda sahtecilerine göz açtırılmayacak. İdari para cezasının yanı sıra, sahteciliğin tekrarlanması halinde hapis cezasını öngören taslak düzenleme hazırlandı. Meclis’e sunulması planlanan taslakla gıda sahtecilerine 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası uygulanması öngörülüyor. Gıda ürünlerinde hile yaptığı tespit edilen işletmelere bugüne kadar yalnızca… Detay »

Kansızlığa İyi Gelen Kan Yapan Gıdalar

Türkiye’de demir yetersizliği anemisi görülme sıklığı giderek artıyor. Kansızlık özellikle çocuklarda, gebe ve emzikli kadınlarda sıklıkla ortaya çıkıyor. Uzman doktorlar kansızlığı önlemek için doğru beslenmenin önemli olduğunu belirtti. Çocuklarda demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlık; büyümeyi yavaşlatır, zekâ gelişimini olumsuz etkiler ve enfeksiyonlara yakalanma riskini artırır. Bu nedenle anemide tedavi çok önemli olmaktadır. Kansızlık tedavisinde doğru… Detay »

Palamut Balığının Faydaları

Balık sezonu açıldı. Palamut balığı bu sezon balıkçıların yüzlerini güldürmektedir. Kasaları palamut dolup taşmaktadır. Palamut avı Ağustos’ta başlar. En lezzetli zamanı ise Eylül başlarından Şubat ortalarına kadar olan zamandır. Önce vanoz ve Çingene palamudu, eylülden sonra da diğer palamut balıkları gelmeye başlar. Pek çok palamut türü vardır. Palamut vozonu, Çingene palamudu, palamut, kestane palamudu, zindandelen,… Detay »

Obezite Rahatsızlığı

Obezite; yani, şişmanlık, tedavi edilmesi gereken ve dünya nüfusunun üçte birini tehdit eden ciddi bir hastalıktır. Ülkemizde görülme oranı %15-20 arasında değişmektedir. Çocukluk çağında kontrol altına alınamayan obezite, erişkin yaşlarda kalp damar hastalığı, diabet gibi hayatı tehdit eden durumlara yol açabilmektedir. Obezite; vücut yağ kitlesindeki aşırı artış. Boy ve yaşa göre tartıdaki orantısız fazlalık yaşamın… Detay »

Çocuklarda İştahsızlık

Çocuğunuz, bebeklikten çıkıp 1 yaşını geride bıraktığı sırada iştahındaki azalma dikkatinizi çekebilir. İlk 1 yaş içinde hızla büyüyen bebeğiniz, artık hızlı büyüme dönemini geride bırakmış, kalori gereksinimi azalmıştır. Bu nedenle, eskiden yediği kadar yememeye başlar. Bu durum, çoğu zaman anne babaları endişelendirir, çocuklarının zayıf düşeceğinden büyüyemeyeceğinden korkarlar. ‘İştahsız çocuk’ tanımı, biz çocuk doktorlarının sık karşılaştığı… Detay »

Anne Sütü Neden Önemlidir

Her doğum yapan annenin bebeklerini emzirmelerinin hem kendine hem de bebeğinin sağlığı için büyük rol oynamaktadır.Anne sütü üstün içeriği ile yeni doğan bebeği tüm gereksinimini 6 ay boyunca tek başına karşılayabilen, kolay sindirilebilen ideal bir besindir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde hafif veya hayatı tehdit eden ciddi enfeksiyonlara daha az rastlanmakta, alerji, ani bebek ölümleri… Detay »

Tuz Tüketiminin Tansiyona Etkisi

Fazla tuz kullanımı insanın sağlığına baya zarar vermektedir. Ama türk insanı malesef tuz tüketimini biraz daha fazla yapmaktadır. Tuz kullanımın azaltılması hipertansiyon ve Kardiyovasküler ölümleri azaltmaktadır. Tuz ağız tadının vazgeçilmezi, kimilerimiz için ise olmazsa olmaz denecek kadar önemlidir. Vücut su dengemiz için önemli görevi olan sodyum, tuzun sadece bir kısmını oluşturmaktadır. Birkaç yıl öncesine kadar hipertansiyon ve… Detay »

Patatesin ve Sütün Hamilelikteki Önemi

Hamile kalmak dünyada tüm kadınların isteğidir. Heleki ikiz bebek isteyen daha çoktur sanırım. Hamile olan bayanlar sağlıklarına çok önem vermeleri gerekmektedir. Bazı uzmanlar patates, süt ve süt ürünlerini daha çok tüketmelerinin üzerini çizmektedir. Günümüzde çoğul gebelikler daha çok tüp bebek tedavisi sonucu gerçekleşirken; uzmanlar doğal yollardan da ikiz çocuk sahibi olunabileceğini açıkladı. Genetik özelliklerin yanı sıra… Detay »

YAĞ YAKAN YİYECEKLER İÇECEKLER

Yaz gelince bayanların kışın aldıkları fazla kiloları ile ilgili nasıl verebilecekleri açısından diyet telaşları başlamaktadır. Her türlü kendi kafalarına göre diyet programları uygulamaktadırlar. Fakat bu durum sağlıklarına iyimidir ya da kötümüdür farkında olmazlar. Doktor gözetiminde diyet yapmak daha sağlıklıdır. Diyet doktorlarının önerdiği birkaç yiyeceği aşağıda bulabilirsiniz. Unutmayın doktorunuza danışmadan kendi kafanıza göre diyet planları yapmayınız.… Detay »

Alerji yapan yiyecekler besinler

Alerji bazılarımızın korkulu rüyasıdır. Sadece kaşıntı ve kızarıklıkla kalmayıp ateş, üşüme terleme gibi birçok probleme neden olur. Bu belirtilerin dışında burunda kaşıntı , tıkanma ve akma, boğazda kuruluk , görmede azalma , kızarıklık, sulanma , nefes darlığı , kalpte çarpıntı gibi birçok belirti ile karşımıza çıkıyor. İnsan sağlığını sosyal yaşantısını son derece etkileyebilen basit görülmesine karşı… Detay »