Alkolün Olumsuz Etkileri

Soru 1: Biliyoruz ki alkolün olumsuz etkileri, alınan miktara ve sıklığa göre değişir. Ne kadar içki içmek “normal”dir? Cevap 1: Günde 1-2 kadeh içki almanın kalp hastalığı riskini azaltabileceğine işaret eden bilimsel araştırmalar vardır. Sonuçları itibariyle alkol kullanımı geniş bir yelpaze oluşturur. Alkolü, seyrek olarak az miktarda problemsiz olarak kullanan pek çok insan olduğu gibi… Detay »

Bölgesel Yağ Aldırma İşlemi

Liposuction (yağ alma ameliyatı) hakkında en fazla yanlış bilginin dolaştığı ameliyat. Bir yandan yağ alma (liposuction) ameliyatının insanları öldürdüğüne, sağ kalanlarda da yağ almaya bağlı olarak eğri büğrü yerler kaldığına dair sağlam bir kanı var. YAĞ ALMA AMELİYATI, LIPOPLASTY, LIPOSCULPTURE, LIPOSHAPING, LIPOSUCTION Diğer yandan da liposculpture, liposhaping gibi isimler altında bambaşka bir ameliyat yapılıp harikalar… Detay »

Diş Problemlerinde Yapılması Gerekenler

Diş Ağrısı Yapılması gerekenler:  Ağız ılık suyla çalkalanmalıdır. Dişlerinizin arasına birikmiş olabilecek yemek artıklarını temizlemek için diş ipi kullanınız. En kısa zamanda doktorunuza ulaşınız. Yapılmaması gerekenler :  Dişin ve dişetinin üzerine kesinlikle aspirin basmayın. Kırılan Diş Yapılması gerekenler: Yaralı bölge nazikçe ılık suyla yıkanmalıdır. Kanamayı azaltmak için yüze soğuk kompres-buz uygulayabilirsiniz. En kısa zamanda doktorunuza… Detay »

Kriyocerrahi Uygulaması Hakkında Bilgi

Kar tedavisi olarak da bilinen bu tedavi yöntemi iyi veya kötü huylu deri ve mukoza hastalıklarında hekim tarafından uygulanan kontrollü bir dondurma işlemi olarak tanımlanabilir. •  Tarihçe; Aslında soğuk uygulaması milattan önce 2500′ lü yıllara eski Mısır’ a kadar uzanmaktadır. Hipokrat da bu yöntemi ağrıyı, kanamayı ve dokuda oluşan ödemin azaltılması amacı ile tavsiye etmiştir.… Detay »

Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında Bilgi

Boş bir protez koltuk altından yerleştiriliyor ve sonra serum fizyolojik ile dolduruluyor. Ayrıca bu yöntem ile sadece kas altına ulaşmak mümkün. Dolayısı ile anatomik, asimetrik ya da titanyum bir protez bu şekilde kullanılamıyor. Meme ucu kesimi: Eğer meme ucu genişse renkli kısmın cilt ile birleştiği yerden yarım ay şeklinde bir kesim ile protez konulabilir. Genellikle… Detay »

Lupus Nefriti Hastalığı

Lupus kelimesi Latincede kurt anlamına gelmektedir. Hastalığa bu ad bir kurdun avına yaptığı gibi zaman içerisinde sinsi bir şekilde güçsüz dermansız bıraktığı için verilmiştir. Sistemik lupus eritematozus(SLE), adı gibi sistemik tutulum ile giden ciltte eritem dediğimiz döküntüler ile seyreden bir rahatsızlığımızdır. Bu sistem tutulumlarından en önemlisi de böbrek tutulumu dediğimiz “lupus nefritidir”. Genellikle SLE tanısını… Detay »

Sigaranın Böbreğe Etkisi

Sigara böbrek hastalıklarını da artırıyor. Sağlığa zararlı olduğunu bile bile hala içen çok olmaktadır. Sigaranın içimizdeki organlarada baya büyük zararları bulunmaktadır. Sigara ; önlenebilir ölüm ve hastalık nedenlerinin başında gelmektedir. Bunlar arasında sigara ile kötüye gidişini en iyi bildiğimiz durumlar : damar sertliği diye tabir edilen ateroskleroz ve aterosklerotik kalp hastalıkları, beyin ya da bacakta… Detay »

Uçuk nasıl tedavi edilir

Uçuk hemen her insanın karşılaştığı ağız hastalıklarından birisidir. Uçuk tedavisi, Uçuk neden çıkar, Uçuk nasıl geçer, Uçuk neden olur gibi sorular bu nedenle oldukça önem taşımaktadır. Uçuk nadiren ağız içinde olsa da, genellikle dudak kenarı gibi ağız dışı bölgelerde görülen, içi sıvı dolu küçük kabarcıklara verilen addır. Genellikle ağrılıdır ve ağrı uçuk oluşumundan birkaç gün… Detay »

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yayınlamış olduğu yönetmelikle Türkiye de İşçilerin İş Sağlığı ve Güvenliği hakkında uyulması gereken kurallarla ilgili kapsam ve kurallar maddeler halinde hazırlanıp Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe konmuştur. İş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğin sağlanması için mutlak suratle dikkate alınması gereken maddeleri içeren bir yönetmeliktir. 09 Aralık 2003 Tarihli Resmi Gazete  … Detay »

4443833 evde hasta bakım hizmeti

Sağlık Bakanlığı tarafından yeni hizmete konulmuş olan evde hasta bakım hizmeti hastaneye gidip gelmesi zor olan hastalar için ücretsiz olan bir hizmet uygulamaya sokulmuş bulunmuş durumda. Bu evde hasta bakım hizmetinin numarasıda 444 38 33 yani açılımı 444 evde anlamına gelmekte. Bu hizmet tamamen ücretsiz olup evde hastabakıcı doktor hemşire gerekli ne varsa 24 saat… Detay »