Menenjit Hastalığı Hakkında Bilgi

Menenjit, beyni saran zarların iltihaplanmasıyla oluşan, hemen tedavi edilmezse işitme kaybı, beyin hasarı ve ölümle sonuçlanabilen ciddi bir bakteriyel enfeksiyondur. Hastalığa yakalananların %95’i 5 yaş altındaki çocuklardır. Kalabalık ortamlarda bulunan çocuk ve erişkinler daha fazla risk taşırlar. Bazı virüs türleri de daha hafif bir menenjit tablosuna yol açabilirler. Ancak, bakteriyel menenjit tıbbi bir acildir. Belirtiler… Detay »

Hipertansiyon Hakkında Bilgi

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 17mayıs “Dünya Hipertansiyon Günü “ olarak kutlanmaktadır. Ne mutlu hipertansiyonun önemini fark etmiş insanlara, ne mutlu bir an evvel tedavisine başlamış, önerilere uyum sağlamış hipertansiyon hastalarına. Hepimiz için kutlu olması gereken bir günü Türkiye’de 15 milyon ‘u bulan hipertansiyon hastasının %60’a yakını gerçek manada kutlayabiliyor. Hipertansiyon yüzyıllardır bildiğimiz bir… Detay »

Çene Tümörü Tedavisi

Çenelerde dişten kaynağını alan veya almayan çeşitli tümörler ve kistler görülmektedir. Bu hastalıkların tanısı için küçük bir parça alınarak histopatolojik tanı konur. Buna göre hastalığın tedavisi yapılmaktadır. Çenelerdeki kistler çoğu kez diş kaynaklıdır. Diş kökü etrafında oluşabilen bu kistler tedavi edilmezlerse büyük boyutlara ulaşabilirler. Kök ucunda kisti olan hastalarda dişin çekilmesi tedavi için yeterli değildir.… Detay »

Kuş Gribinden Korunma Yolları

Halk dilinde tavuk vebası veya kuş gribi influenza grubu virüs ile oluşan solunum ve sinir sistemi belirtileri ile görülen kanatlı hayvanların hastalığıdır. Doğal kaynak, göçmen su kuşları özellikle yeşilbaşlı su ördeğidir. İnfeksiyonu taşır ama ölmez. Kanatlı hayvanlar (tavuk hindi vb.), hastalığa duyarlıdır ve hastalanır. Bu hayvanların vücut çıkartıları özellikle dışkı, nazal salgı ve tükürükleri ile… Detay »

Şizofreni Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Psikoz Kavramı: Kısaca kişinin gerçeklikle alakasını koparan akıl hastalıklarının genel adıdır. Psikozlar en basitinden bir kaç gün süren kısa psikozlar ve bazen bir ömür boyu devam edebilen şizofreni yelpazesinde çok fazla sayıda hastalık ihtiva eder. Hayatımızın en büyük nimetlerinden biri şüphesiz akıldır. Aklımız sayesinde gerçekleri çarpıtmadan kavrar ve ona uygun sonuçlar çıkarırız. ?izofreninin de içinde bulunduğu… Detay »

Çocuklarda Kabızlık Problemi

Çocukların bazılarında kabızlık problemi görülmektedir. Kabızlık problemi çocuklarda ya yemek yememelerinden ya da hastalandıklarından kaynaklanır. Çocuklarda kabızlık, gaita sıklığından çok gaitanın sertliği veya yapmadaki zorlukla tanımlanır. Çünkü gaita sıklığı çocuktan çocuğa ve bebeklik, çocukluk döneminin belli zamanlarında farklı olabilmektedir. Bebekler, özellikle anne sütüyle beslenenler, her gün çok sayıda bez kirletirler. Bebek büyüdükçe sayı azalacak, 2… Detay »

Alzheimer Hastalığı Hakkında Bilgi

Bunama (demans), kişinin günlük yaşamını eskisi gibi sürdürmesini engelleyen, ilerleyici, kronik bir beyin hastalığıdır. Demans’ in temel nedeni beyin hücrelerinin harabiyeti ve kaybıdır. Bu nedenle de hafiza kaybı ya da azalması, soyut düşünme ve karar vermede bozulma gibi ana bulgularla kendini gösterir. Alzheimer hastalığı ise en sik görülen demans nedenidir ve yaşın ilerlemesiyle birlikte daha sik görülür. Genellikle sinsi… Detay »

GRİP HASTALIĞI HAKKINDA BİLGİ

Grip, özellikle soğuk kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde insanların en büyük sorunlarından biri haline gelmektedir. Birçok insan özellikle belli dönemlerde grip etkisi altına girerek sosyal hayatında, aile hayatında ve iş hayatında birçok olumsuz durumlarla karşılaşmasına neden olmaktadır. Grip oldukça bulaşıcı bir hastalık olmaktadır. Bu hastalık, ailede bir kişiyi almışsa diğer aile bireyleri çok dikkat… Detay »

Ağız kokusu nedenleri tedavisi

Ağız kokusu insanları gerek sosyal gerek bireysel ilişkilerinde ve vücut sağlığı konusunda oldukça rahatsız eden bir durum olmakla beraber mutlaka giderilmesi gereken bir problemdir. Ağız kokusu neden olur, Ağız kokusu nedenleri, Ağız kokusunu ne giderir, Ağız kokusuna kesin çözüm, Ağız kokusu nasıl geçer, Ağız kokusu tedavisi gibi birçok ağız kokusu ile ilgili sorular sık sık… Detay »

Kıl Dönmesi Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir

Kıl Dönmesi nedir, Kıl Dönmesi neden olur, Kıl Dönmesi nasıl olur, Kıl Dönmesi niye olur, Kıl Dönmesi tedavisi, Kıl Dönmesi nasıl tedavi edilir, Kıl Dönmesi ameliyatı, Kıl Dönmesi bitkisel tedavi vb. konularda merak ettiğiniz birçok sorunun cevabı burada. Kıl dönmesi, kılların kuyruk sokumu ve nadiren göbekte cilt altına geçip yara, abse ve fistül oluşturmasıdır. Kıl dönmesi,… Detay »