ŞAHTERE OTU (FUMARIA OFFICINALIS) HAKKINDA BİLGİ


ŞAHTERE OTU (Fumaria officinalis) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, ŞAHTERE OTU (Fumaria officinalis) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, ŞAHTERE OTU (Fumaria officinalis) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, ŞAHTERE OTU (Fumaria officinalis) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, ŞAHTERE OTU (Fumaria officinalis) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Erdrauch (m), Fr. Fumeterre (f), İng. Fumitory. Familyası: Gelincikgiller (Papaveraceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetişir.

Mayıs-temmuz ayları arasında, beyaz, pembe veya mor renkli çiçekler açan, 10-40 cm boylarında, bir yıllık otsu bir bitki. Yapraklar uzun saplı, çok parçalı, mavimsi-yeşil renklidir. Çiçekler küçük ve salkım durumlar teşkil ederler. Üst taç yaprağın tabanı mahmuz şeklini almıştır. Meyveleri küçük, küre şeklinde ve tek tohumludur. Boş tarla, yol kenarı ve kırlarda yetişir.

Kullanıldığı yerler: Bitki tanen, şekerler, potasyum tuzları ve alkaloitler taşırlar. Çok eski yıllardan beri kullanılan bir bitkidir. Kanı temizleyici, kuvvet verici, yatıştırıcı, tansiyon düşürücü ve idrar arttırıcı etkilere sâhiptir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi

Benzer Sayfalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir