Samsun baumax mağazası


samsun-baumax

Avusturyalı dev yapı marketi BauMax, yarın Samsun’da açılan mağazası ile Türkiye pazarında yerini aldı. Türkiye’deki ilk mağazasını 25 milyon avro yatırımla Samsun’da açmış olan BauMax, 2019 yılına kadar 1 milyar avro yatırım yapacak.

03.03.2010 tarihinde Samsun`da muhteşem bir açılışla Samsun ve karadeniz halkının hizmetine açılan Baumax Samsun ziyaretçilerinin ve müşterilerinin beğenisini kazandı.
Samsun mağazasının ardından 2010 yılı sonuna kadar İstanbul ve İzmit’te de BauMax mağazaları açılacak. 14 bin metrekare satış alanı ile Samsun’da açılacak olan BauMax Karadeniz Bölgesi’ndeki en büyük yapı market olacak. BauMax, Samsun marketindeki ürünlerin yüzde 65’ini Türkiye’den sağlayacak. BauMax Türkiye, 2009 yılında iyi işbirliği içinde olduğu tedarikçilerinden diğer BauMax ülkelerine satılmak üzere, toplam 8 milyon avroya ulaşan ürün alımı gerçekleştirdi.
BauMax, faaliyet göstereceği en büyük ülke olma özelliğine sahip Türkiye’de, orta vadede Ankara’nın batısında 30 farklı noktada 600 milyon avro, 2019 yılına kadar 1 milyar avro yatırım yapmayı planlıyor.
Müşterilerine her zaman en iyi fiyatı garanti eden BauMax, bir müşteri başka bir yapı market ya da zincir mağazada aynı ürünü daha ucuz fiyata gördüğünde, bunu BauMax’a ibraz ederek aradaki fiyat farkının iki katını alabilecek.
BauMax Yönetim Kurulu Başkanı Martin Essl düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Samsun’da Türkiye’deki en büyük mağazalarını açacaklarını belirtti.
Şirkette üçüncü nesil olarak görev yaptığını ve 1,4 milyar avroya ulaşan ciroları bulunduğunu ifade eden Essl, “Geçen yıl sonu itibariyle 8 Avrupa ülkesinde 143 şubemiz, 10 bin çalışanımız vardı. İki hafta önce Romanya’da son şubemizi açtık. BauMax’ın yatırım yaptığı ülkeler arasına 9. ülke olarak Türkiye’nin de katılmasıyla 145 markete ulaşacağız” dedi.
Essl, Türkiye’de 200’ün üzerinde çalışanları bulunduğunu belirterek, “Engelli vatandaşlarımızla da meşgul olmaktayız. 10 yılda 200 zihinsel ve bedensel engelli vatandaşımıza ekibimizde kapılarımızı açtık” dedi.
Burada kocaman bir meydan okuma ile karşı karşıya olduklarını söyleyen Essl, her gün en ucuz fiyatı müşterilerine garanti etmek istediklerini kaydetti.
Türkiye pazarına yeni bir model geliştirme çabaları söz konusu olduğunu ifade eden Essl, “Buraya yerleşmiş olmak istiyorum. Türk hanımefendi ve beyefendilerin kalbine girmek istiyorum” diye konuştu.

50 MAĞAZA HEDEFİ
Samsun’un yanı sıra İzmit ve İstanbul’da market açmayı planladıklarını belirten Essl, şunları kaydetti:
“Orta vadede hedefimiz Türkiye’de 30, uzun vadede 50 BauMax mağazası açmak. Türkiye’de genişlemek için 1 milyar avroluk, 2 milyar liraya tekabül eden bir yatırımdan söz ediyoruz. İkametgah çok önemli. Biz de uzun vadeli sizlerin arasında olarak Türkiye’nin uzun vadeli dostluğunu yaşamak istiyoruz. Burada kazandığımız paraları tekrar burada yatırmak istiyoruz. Direkt istihdam yaratmak istiyoruz. Her şubenin açılmasıyla 120 kişiye iş verirken, bunu 30-40’la çarptığınızda iyi bir işveren konumuna gelmekte olacağımızı göreceksiniz. Bunun yanı sıra Türkiye’deki tedarikçilere de öncelik tanımak istiyoruz. Mağazamızda olan ürünlerin üçte ikisi yerli ürünlerdir. Bu şekilde yüzlerce ek istihdam yaratacağımızı düşünüyoruz.”