SAPARNA (SMILAX ASPERA) HAKKINDA BİLGİ


SAPARNA (Smilax aspera) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, SAPARNA (Smilax aspera) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, SAPARNA (Smilax aspera) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, SAPARNA (Smilax aspera) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, SAPARNA (Smilax aspera) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Stechwinde, Sarsaparille (f), Fr. Salsepareille (f), İng. Sarsaparilla. Familyası: Zambakgiller (Liliaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara, Batı ve Güney Anadolu.

Ağustos-eylül ayları arasında, beyazımsı-sarı renkli çiçekler açan, tırmanıcı, dikenli ve iki evcikli bir bitki. Yapraklar saplı ve kışın dökülmez. Kalb şeklinde ve tam kenarlıdır. Çiçekler yaprakların koltuğunda küçük şemsiye durumunda, 5-10 çiçeklidir. Meyveleri kırmızımsı, yuvarlak, 1 cm kadar çapta ve 1-3 tohumludur. Öz dikeni adıyla bilinir.

Kullanıldığı yerler: Kökleri tanen, nişasta, şekerler ve saponin taşır. Terletici ve kan temizleyici özelliktedir. Tohumların üzerlerindeki zar, “gıcır” adıyla sakızlara katılır. Körpe sürgünler sebze olarak haşlandıktan sonra yenir. Batı Anadolu’da “sircan” adıyla tanınır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi