SARI AĞIZ (SCIAENA AQUILA) HAKKINDA BİLGİ


SARI AĞIZ (Sciaena aquila) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, SARI AĞIZ (Sciaena aquila) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, SARI AĞIZ (Sciaena aquila) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, SARI AĞIZ (Sciaena aquila) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, SARI AĞIZ (Sciaena aquila) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Adlerfisch (m), Schattenfisch (m), Fr. Maigre (m), İng. Meagre. Familyası: Gölgebalığıgiller (Sciaenidae). Yaşadığı yerler: Atlantik Okyanusu, Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de. Özellikleri: 2 metre uzunlukta. 70 kg ağırlıkta, gri renkli bir balık. Ağız içi sarıdır. Çeşitleri: Bilinen tek türdür.

Kemiklibalıklar (Teleostei) takımdan, denizlerde yaşayan iri bir balık. Boyu 2 metre, ağırlığı 70 kg’a ulaşır. Vücûdu iri pullarla örtülüdür. Sırtı gri, karnı gümüşîdir. Kumluk kısımları sever. Mart sonunda yumurtlar. Ağız içi sarıdır. Sardalya ve uskumru balıklarını avlayarak beslenir. Bâzan tatlı su ağızlarına da sokulur. Eti lezzetlidir. Balıkçılar tarafından aranır. Güçlü bir balıktır. Bir kuyruk darbesiyle insanı devirebilir. Avlananlar kayığa alınmadan öldürülür. Başı lezzetli ve makbuldür.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi