SATER OTU (SATUREJA HORTENSIS) HAKKINDA BİLGİ


SATER OTU (Satureja hortensis) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, SATER OTU (Satureja hortensis) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, SATER OTU (Satureja hortensis) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, SATER OTU (Satureja hortensis) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, SATER OTU (Satureja hortensis) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Gartenbohnenkraut (n), Fr. Sarriette (m), İng. Summersavory. Familyası: Ballıbabagiller (Labiatae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Akdeniz bölgesi.

Mayıs-ağustos ayları arasında, beyazımsı veya pembemsi renklerde çiçekler açan, 15-35 cm boylarında, kekik kokusunda olan, bir yıllık otsu bitki. Dağlık bölgelerde, kurak yerlerde yetişir. Yapraklar sapsız ve tüylüdür. Çiçekler tüpsü ve iki dudaklıdır. Anadolu’da 14 kadar türü yayılmıştır. Yabâni kekik olarak da bilinir.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin çiçekli ve yapraklı dalları kullanılır. Uçucu yağ taşırlar. Gaz söktürücü, iştah açıcı, terletici, idrar söktürücü, uyarıcı ve mîde ağrılarına etkilidir. Baharat olarak da hâlen kullanılmaktadır. Halk arasında kekik yerine kullanılır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi