SEDEFOTU (RUTA GRAVEOLENS) HAKKINDA BİLGİ


SEDEFOTU (Ruta graveolens) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, SEDEFOTU (Ruta graveolens) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, SEDEFOTU (Ruta graveolens) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, SEDEFOTU (Ruta graveolens) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, SEDEFOTU (Ruta graveolens) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Gartenraute (f), Fr. Rue (f), İng. Rue. Familyası: Sedefotugiller (Rutaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Yabânî olarak yetişmez. Bahçelerde yetiştirilir.

Haziran-eylül ayları arasında sarı renkli çiçekler açan, kuvvetli kokulu, 40-100 cm boylarında otsu bitkiler. Gövdeleri dik ve alt kısımda dallanmış, yapraklar saplı, mavimsi yeşil renkli, oval şekilli, tüysüz ve dişli kenarlıdır. Yaprakların üstlerinde küçük parlak noktacıklar hâlinde salgı bezleri bulunur. Çiçekler şemsiye gibi durumlar yapmışlardır. Meyveleri yuvarlak, tohumlar siyahımsıdır. Sedefotu kumlu ve sıcak yerleri sever. Daha çok bahçelerde yetiştirilir.

Kullanıldığı yerler: Yapraklarında reçineli maddeler, uçucu yağlar ve glikozitler vardır. Yapraklardan ve tohumlardan hazırlanan preparatlar az miktarlarda alınırsa terletici, kurt düşürücü, yatıştırıcı ve antispazmodik etkiye sâhiptir. Yüksek dozlarda zehir etkisi yapar.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi