Category Archives: Tatil

Tatil turizm oteller pansiyonlar konaklama merkezleri

Kozak yaylası hakkında bilgiler

İzmir’in kuzeyinde 100 km uzaklıkta, Bakırçay Havzasında yer alan ve ülkemiz uygarlık tarihinin en eski yerleşmelerinden biri olan Bergama, tarih öncesi dönemlerden başlayarak İon , Roma ve Bizans uygarlıkları ile devam eden dönemde, Dünya çapında önemi olan arkeolojik eserlere sahip olmuştur. Bergama’nın güneybatısında Antik Dönemin önemli sağlık merkezlerinden Asklepion , ilk yerleşim alanı olan 300… Devamını Oku »

Kavron yaylası hakkında bilgiler

Yukarı Kavron Yaylası: Kavron Buzul Vadisi karşılıklı iki yamacı ve tabanında ortalama 2300 m rakımda kurulan ve ilçe merkezine 29 km mesafede olan bir yayladır. Bu yaylayı da Aşağı Kavron Yaylası ile aynı köyler ortak kullanmaktadır. Nüfus çok değişken olmakla birlikte Ağustos ayı başında 400 civarında olmaktadır. Zaman zaman bu sayının 1000’e yaklaştığı da yayla… Devamını Oku »

Karçal yaylası hakkında bilgiler

Karçal Yaylası (Artvin)        Gezgin, fotoğrafçı Burcu Tuğba Düzgüner, en çok beğendiği yaylalardan biri olan Karçal Yaylası için şunları söylüyor: “Kaçkar Dağları’nın ve Artvin’in panoramik olarak seyredilebildiği bu yayla göz kamaştırıcı manzaralarla süslü. Doğu yüzü uçurum olan ve Kaçkar Dağları’nı bile kıskandıracak güzelliğe sahip bu yaylada zirveden hemen önce bir buzul gölü bulunuyor.” Karçal Dağları’nın… Devamını Oku »

Karçal yaylası hakkında bilgiler

Karçal Yaylası (Artvin) Gezgin, fotoğrafçı Burcu Tuğba Düzgüner, en çok beğendiği yaylalardan biri olan Karçal Yaylası için şunları söylüyor: “Kaçkar Dağları’nın ve Artvin’in panoramik olarak seyredilebildiği bu yayla göz kamaştırıcı manzaralarla süslü. Doğu yüzü uçurum olan ve Kaçkar Dağları’nı bile kıskandıracak güzelliğe sahip bu yaylada zirveden hemen önce bir buzul gölü bulunuyor.” Karçal Dağları’nın eteklerindeki… Devamını Oku »

Kadırga yaylası hakkında bilgiler

Kadırga Yaylası (Gümüşhane) Mehmet Zaman‘ın en güzel yaylalar arasında saydığı Kadırga Yaylası; Doğu Karadeniz yaylaları içinde en kalabalık ve en eskilerden biri. Tonya, Maçka ve Kürtün ilçelerinin kesiştiği yerde bulunan Kadırga Tepesi’nin yamacında kurulmuş. 2300 m. yükseklikte yer alan ve sadece yaz aylarında iskân edilen Kadırga Yaylası’nın en önemli özelliklerinden biri, çevresindeki yaylaların alışveriş ve… Devamını Oku »

Dokurcun yaylası hakkında bilgiler

Dokurcun Yaylası (Sakarya) Dokurcun Yaylası, Haluk Özözlü‘nün en sevdiği yaylaların başında geliyor. Haluk Özözlü, Dokurcun Yaylası için, “Sünnet ve Sülüklü gibi set göllerine sahip. Ankara, İstanbul ve Bolu’da yaşayanların hafta sonunda kaçtığı yerlerden biri. Turların vazgeçilmez uğrak noktası. Kolay ulaşım, rüzgâr sesi, temiz hava, bol yeşil,” diyor. Sülüklü, Acelle gibi farklı isimlerle de anılan yaylayı… Devamını Oku »

Çermik yaylası hakkında bilgiler

Çermik Yaylası (Erzurum) Fotoğrafçı Fatih Pınar‘ın Türkiye’deki en güzel yaylalardan biri olarak değerlendirdiği Çermik Yaylası, Deli Çermik Kaplıcası’yla ünlü. Şifa dağıttığı söylenen Deli Çermik’in çamurunun özellikle cilt hastalıklarına ve eklem rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor. Özellikle ağustos ve eylül aylarında yayla manzarasının tüm özellikleriyle izlenebildiği bölge çam ağaçlarıyla da ünlü. Konaklama konusunda alternatiflerden biri, Erzurum şehir… Devamını Oku »

Borçka Karagöl yaylası hakkında bilgiler

Borçka Karagöl Yaylası (Artvin) Fotoğraf sanatçısı Burcu Tuğba Düzgüner Borçka Karagöl Yaylası için “Yeşilin sayısız tonuyla süslenmiş bir orman denizinin içerisindeki Karagöl, üzerinde sis bulutlarıyla çok etkileyici görüntülere ev sahipliği yapıyor. Gölün üst kısımlarında yer alan ünlü Otinga Ormanları’nda, vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu, yırtıcı kuşlar izlenebiliyor,” diyor. Anzer balı, yayla… Devamını Oku »

Kafkasör yaylası hakkında bilgiler

Kafkasör Yaylası (Artvin) Kafkasör Yaylası, Artvin şehir merkezinin 10 km. güneybatısında yer alıyor. Ormanlarla çevrili yaylanın yüksekliği 1250 metre. Ender bulunan bitki türlerine sahip yayla, her yıl Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Yayla, jüri üyelerimizden Tayfun Talipoğlu ve Vedat Atasay‘ın ülkemizin en güzel yaylaları arasında saydıkları yaylalardan biri. Ancak burada konaklama imkânı… Devamını Oku »

Elmalı yaylası hakkında bilgiler

Elmalı Yaylası (Antalya) Kaş’ın üst taraflarında yer alan ve Antalyalıların da yaz sıcaklarından kaçmak için tercih ettikleri Elmalı (Gümbe) Yaylası, Fatih Pınar ve Vedat Atasoy‘un tercihleri arasında yer alıyor. 1050 m. yükseklikte bir yayla kenti görünümündeki Elmalı, tarihi dokunun büyük ölçüde korunduğu ender bölgelerden. Elmalı çevresinde yayla turları için de uygun mekânlar var. Çamkuyusu Yaylası’nda… Devamını Oku »