SGK E-Fatura Sistemi

Sosyal Güvenlik Kurumu 1 Ekim tarihi itibariyle hizmet kalitesini üst düzeye çıkarabilmek adına bir yeniliğe daha imza attı. Belli standarttaki şirketlerin kullandığı e-fatura sistemine geçen SGK bu sayedeinsan odaklı hizmet anlayışında artış elde etmeyi amaçlıyor. Bu uygulama sadece elektronik fatura sitemine kayıtlı olan sağlık hizmet sunucuları ve diğer mükellefler tabi olacaklar. E-faturaya tabi olmayan kurumlar ve şirketlerse bu uygulamaya tabi olmayacaklar, bu tür işletmeler için eski sistem devam edecek.

Sosyal Güvenlik Kurumundan yapılan yazılı açıklamada, e-Fatura kullanan sağlık hizmet sunucuları ve diğer mükelleflerin yeni uygulama kapsamında 1 Ekim’den itibaren SGK’ya gönderecekleri faturaları, elektronik ortamda düzenlemeleri gerektiği belirtildi.

Yapılan açıklamada tam olarak şu ifadelere yer verildi ;

“Yeni uygulama kapsamında, faturayla ilgili işlemlerin ilgili kanun ve mevzuat çerçevesinde yürütülebilmesi açısından Maliye Bakanlığınca belirlenen format ve standartlara ilave olarak format ve standartlar (özel alanlar) belirlendi. Elektronik fatura uygulaması, fatura içeriği, fatura düzenleme süresi, inceleme, fatura eki belge düzenlenmesi ve teslimi gibi hususlarda bir değişiklik getirmediğinden, ilgili mevzuat çerçevesinde hareket edilecek. Gönderilecek e-Faturalar özel formata uygunluk açısından SGK tarafından kontrol edilecek, belirlenen formata uygun olmayan faturalar kabul edilmeyecek. Uygulamanın sıkıntısız yürütülebilmesi ve herhangi bir cezai yaptırım ile karşılaşılmaması için e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan mükelleflerin, SGK tarafından yapılan duyuruları takip etmesi ve zorunluluklara uyması gerekecek.”

Bu sistem sayesinde artık verilerin saklanması kontrol edilmesi ve E-Devlet sistemini etkili kullanma açısından büyük mesafe kat edilmiş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir