Sondaj Teknikeri mesleği hakkında bilgi


TANIM  

 

Maden, petrol, su, jeotermal enerji çıkarmada, zemin etütleri vb. işlerde yeri delme veya silindirik kazı işlerinde jeolog, petrol, maden ve makine mühendisleri  ve işçiler  arasında  ara eleman olarak çalışan kişidir.

 

GÖREVLER

–    Mühendis tarafından hazırlanan sondaj programının, sondaj personeli tarafından  yürütülmesini sağlar,

–    Görevlileri ve kullanılacak makineleri sağlar.

–    Yapılan çalışmada iş emniyetini sağlar, kontrol eder,

–    Yeraltında yapılacak araştırma ve maden işletmeleri için delme işlemini yapar,

–    Delme işleminde gelinen her noktada toprak örnekleri alır (yapılan işin geldiği durumu tespit için) ve bunları laboratuarda inceler,

–    Mühendislerle  çalışanlar arasındaki teknik  iletişimi sağlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

–    Ağır  taşıtlar (pikap, kamyon, tır vb.),

–    Sondaj makineleri (su sondaj makinesi, zemin etütlerinde kullanılan elmaslı sondaj makineleri, petrol ve doğal gaz sondaj makineleri),

–    Kaynak makineleri,

–    Jeneratör,

–    Kompresör,

–    Matkap,

–    Sondaj çamurları,

Bakım onarım için çeşitli anahtar ve tornavida takımları

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Sondaj teknikeri olmak isteyenlerin;

–    Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,

–    Açık alanda (soğuk, sıcak,çamurlu ortam) çalışabilecek kadar güçlü,

–    Başkaları ile iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Sondaj teknikerliği çalışma koşulları açısından en zor mesleklerden birisidir. Çalışmasının tamamını açık alanda (soğuk, sıcak, çamurlu, yağışlı) ve vardiyalı olarak 24 saat kesintisiz olarak yürütülür. Ayrıca çadırda veya karavanlarda konaklanmakta, gerektiğinde ağır parçaları kaldırmak veya taşımak gerekmektedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Sondaj Teknikerleri özel sektörün yanı sıra MTA (Maden Tetkik Arama Enstitüsü), TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı), DSİ (Devlet Su İşleri), TKİ (Türkiye Kömür İşletmeleri), Elektrik İşleri Etüd İdaresi, İller Bankası gibi kamu kuruluşlarında da çalışma olanağı bulabilmektedirler. Ayrıca petrol arama çalışmalarında bulunan Mobil vb. gibi uluslar arası şirketlerde de çalışma olanağı vardır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi,  üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Sondajcılık” bölümünde verilmektedir.
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin, Bilgisayarlı Nümerik Kontrol (CNC), Denizcilik,               Endüstriyel Otamasyon Teknolojileri, Endüstriyel Otamasyon Teknolojisi(Elektronik) Endüstriyel  Mekanik, Gemi Makineleri, Hidrolik ve Pnömatik, Hidrolik ve Pnömatik Teknolojisi, İş/ Makineleri, İş Makineleri Bakım ve Onarım, Mekatronik,Metal Teknolojisi,Motorlu Araçlar Teknolojisi,Motor/Motor(Benzinli)/Motor(Dizel) İş Makineleri Operatörlüğü, Kalıp, Kalıpçılık, Konfeksiyon Makineleri Bakım ve Onarım, Makine, Metal İşleri, Metalurji, Metalurji(Demir Çelik Metalurjisi), Mikroteknik, Nümerik Kontrollü Makineler(CNC), Tesviye, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi(Mekanik/Makine)  bölümlerinden mezun olanlar  “Sondaj Teknikerliği” ön lisans programlarına sınavsız olarak girebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri , yeterli “Sayısal-1” puanı  almaları koşulu ile sınavsız yerleştirme  sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y- ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.

 

 

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

Eğitim süresi boyunca; Türk  Dili, Yabancı Dil, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi gibi genel bilgi derslerinin yanında Matematik, Fizik (Mekanik mukavemet), Tasarı Geometri, Jeoloji, Su Kimyası ve Su-Toprak İlişkisi, Topoğrafik ve Jeolojik Harita Bilgisi, Hidroloji, Kuyu Hidroliği; Sondaj Makineleri ve Teçhizatı, Elektrik ve Elektronik Motorları Pompa Bilgisi, Sondaj Teknikleri, Kaynak Tekniği ve Uygulamaları Numune Alma vb. gibi meslek bilgisi  dersleri okutulmaktadır.

Birinci ve ikinci sınıf sonunda 60’şar günlük (Toplam 120 gün) zorunlu staj çalışmasında uygulama yapılmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME

“Sondajcılık” ön lisans programını başarı ile bitirenler  ÖSYM tarafından açılan  Dikey Geçiş  Sınavı’nda  başarılı oldukları takdirde “Jeoloji Mühendisliği , Jeofizik Mühendisliği, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği  lisans programlarına  dikey geçiş  yapabilirler.

Çalıştıkları  kuruluşlarda idareci konuma gelebilirler.

Belli bir alanda çalışmalarını yoğunlaştırarak (örneğin, su sondajı, petrol sondajı, zemin  etüdü vb.) alanda bilgisini derinleştirebilir, uzmanlaşabilir.

 

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Meslek eğitimi boyunca isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca yüksek öğrenim ve harç kredisinden ve yurtlarından faydalanabilirler.

Ayrıca  staj döneminde  asgari ücret düzeyinde maaş  alabilmektedirler.

Eğitim sonrası özel sektörde işe yeni başlayan bir sondaj teknikeri  asgari ücretin  2- 2.5 katı ücret almakta deneyimi, hizmet süresi arttıkça da asgari ücretin 5 katına çıkabilmektedir.

Kamu sektöründe istihdam edilenler, yürürlükteki, katsayı ve göstergeler üzerinden maaş almaktadırlar. Teknik hizmetler sınıfında olduklarından  maaşları asgari ücretin 2-3 katı civarında olmaktadır.  

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları,

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,

Bünyesinde Meslek Bilgi  Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.