Sosyal Medyada Dikkat Edilecekler

7 den 70 e hangi yaşta olursa olsun sosyal medyayı kullanmayanın hemen hemen kalmadığı günümüzde sosyal medya üzerinden işlenen siber suçların sayısı da hızla artış gösteriyor. Bu kadar çok sosyal medya kullanan insanın olduğu dönemde siber suçlarda artış olması da oldukça doğal. Sosyal medya internetin diğer kullanım alanları gibi doğru ve dikkatli kullanıldığı sürece problemsiz eğlenceli ve doğru bilgilere ulaşılabilecek bir platform. Dikkat edilmezse ve kötü niyetli kişilerin kullanımı engellenmezse ozaman yanlış ve zararlı içeriklerin yayılmasına neden olur. Basit ve zararsız gibi görülen gerekli dikkat ve denetim sağlanmadığında sosyal medya büyük sorunlara neden olabilir. Öyle ki gerek şahısların özel hayatını gerek kurumları hatta devletleri bile zor durumda bırakabilecek güce sahiptir. Bu nedenle sosyal medyayı kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı hususları aşağıda sizler için derledik.

Bu maddelerle facebook kullanılırken dikkat edilecekler, facebookta nelere dikkat edilmeli, twitterda nelere dikkat edilmeli, instagramda dikkat edilmesi gerekenler sırayla belirtilmiştir.

  • Facebok twitter instagram veya hangi platform olursa olsun gördüğünüz bir paylaşım veya içeriği doğruluğundan emin olmadığınız sürece ve bu paylaşımı görecek çocuk veya insanların bundan olumsuz etkilenmeyeceğine emin olmadan kesinlikle paylaşım yapmayın.
  • Sosyal medya kullanıcı profillerinizde bütün kimlik bilgilerinizin herkes tarafından görünebilir olmasına izin vermeyin.
  • Bilmediğiniz adreslerden ya da kişilerden gelen e-mailleri, gönderileri, davet ve çağrıları açmayın, bu maillerde sizin bilgilerinizi çalmaya çalışan zararlı yazılımlar olabilir.
  •  Yaptığınız paylaşımların ne olduğuna, suç unsuru taşıyıp taşımamasına mutlaka dikkat edin.
  • Paylaştığınız içeriklerle ilgili ve sizinle ilgili paylaşılan içeriklerle ilgili suç duyurusunda bulunabilinir. Suç işleyip cezaya çarptırılmamak için paylaşımlara dikkat etmek gerekiyor.
  • Arkadaş listenizde tanımadığınız size zarar verebilecek kişilerin bulunmamasını sağlayın. Sırf arkadaş listenizde suç işleyen birisi var diye sıkıntı yaşayabilirsiniz.
  • Son olarak gizli kalması gereken sırlarınızı özel hayatınızı herkesle paylaşmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir