SSK Askerlik Borçlanması


Sgk askerlik borçlanması, askerlik sigorta prim borçlanması, ssk askerlik borçlanması hakkında bilgi vb bilgileri sayfada bulabilirsiniz.

Soru

Askerlik borçlanması olarak ödediğim tutarı prim borçlarıma saydırabilir miyim?

Cevap

Askerlik borçlanması olarak ödenen primlerin, ödenmemiş prim borçlarına sayılmasına imkan bulunmamaktadır.

Soru

Askerlik borçlanmalarında ödeme süresi ne kadardır?

Cevap

5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 01.10.2008 tarihinden itibaren, askerlik borçlanmasında ödeme süresi bir ay olarak belirlenmiştir.

Soru

Askerlik borçlanması yapmam halinde, sigortalılık başlangıç tarihimde herhangi bir değişiklik olur mu?

Cevap

Askerlikte geçen hizmet süreleriniz, sigortalılığınızın başlangıç tarihinden önce ise; sigortalılık başlangıç tarihi, borçlandırılan süre kadar geriye götürülmektedir.

Soru

4/a (SSK) sigortalısıyım. Askerlik borçlanması yapmak için ne yapmam gerekir?

Cevap

Şu anda veya önceden çalıştığınız işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne müracaat etmeniz halinde gerekli işlemler yapılacaktır.

Soru

4/b (BAĞ-KUR) sigortalısıyım. Askerlik borçlanması yapmak istiyorum. Hangi belgelerle, nereye müracaat etmem gerekir?

Cevap

4/b kapsamında askerlik borçlanmasını yapabilmeniz için; SGK İl Müdürlüğünden alacağınız “askerlik borçlanma belgesini”, bağlı bulunduğunuz askerlik şubesinden tastik ettirip, dosyanızın bulunduğu SGK İl Müdürlüğüne vermeniz halinde gerekli işlemler yapılacaktır.

Soru

Devlet Memuru olarak çalışıyorum. Yedek subay okulunda geçen öğrencilik sürelerimi borçlanabilmem için gerekli belgeler nelerdir?

Cevap

Yedek subay okulunda geçen öğrencilik sürelerinin borçlanılabilmesi için gerekli belgeler şunlardır:

*Borçlanma talep dilekçesi

*Yedek subay terhis belgesi

*Hizmet cetveli

Soru

Kısmi askerlik borçlanması yapabilir miyim?

Cevap

01.10.2008 tarihinden itibaren kısmi askerlik borçlanması hakkı verilmiştir.

Soru

4/a (SSK) sigortalısı olarak çalışıyorum. Yedek Subay olarak yaptığım askerlik sürelerimi, SSK hizmetlerimle birleştirebilir miyim? Bunun için nereye müracaat etmem gerekir?

Cevap

Yedek Subaylıkta geçen 4 aylık öğrencilik sürelerini borçlanma hakkınız vardır. Bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne müracaat etmeniz halinde bu sürelere ait hizmetleriniz birleştirilecektir.

Soru

SSK askerlik borçlanması talebinde bulundum ve başvurum kabul edildi. Adresime borçlanmayla ilgili tebliğ yazısı gelmedi. Bunun için ne yapmam gerekir?

Cevap

Bağlı bulunduğunuz SGK İl Müdürlüğüne müracaat ederek tebligatı elden almanız gerekmektedir.

Soru

4/a (SSK) sigortalısı olarak çalışmaktayım. Askerlik borçlanması yaptım. Bu sürelerim, sigortalı hesap fişinde görünmüyor. Ne yapmam gerekir?

Cevap

Yapmış olduğunuz askerlik borçlanması sigortalı hesap fişinde görünmez. Bu süreler, sicil dosyanızın içinde bulunup tahsis anında değerlendirilir.

 

Kategori: Ssk