SSK E-Bildirge


Soru

İşe giriş bildirgesi doldururken yanlışlık yaptım. Yani ../../2012 tarihinde vermem gereken işe girişi ../../2011 tarihi olarak geriye dönük vermişim. Bu işlemi nasıl düzeltebilirim?

Cevap

İşe giriş tarihinin düzeltilmesi için; hatalı işe girişin dökümü ve düzeltme dilekçesi ile işyerinin bağlı olduğu SGK İl veya SGK Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Soru

E-borcu yoktur belgesini internetten nasıl alabilirim?

Cevap

E-bildirge giriş ekranında bulunan e-borcu yoktur uygalamasını tıklayın. Başvuru formunu ve taahhütnameyi doldurarak işyerinin bağlı bulunduğu SGK İl veya SGK Müdürlüğüne başvurunuzu yapın. Başvurunuz incelenip onaylandıktan sonra e-bildirge ekranında e-borcu yoktur uygulaması aktif hale gelecektir.

Soru

E-bildirgede eksik günü olan sigortalıları nasıl bildirebilirim?

Cevap

Ay içinde eksik gün olan sigortalıların, çalıştığı ay kaç gün ise (28, 29, 31) gün hesabı yapılarak bulunur. Örn:Sigortalının, ay içinde kaç gün çalışması var ise; o baz alınır. Eksik günleri için sebebi ne ise eksik gün nedeni seçilir. Cari dönemi için eksik bilgi formu işyerinin bağlı olduğu SGK İl Müdürlüğüne verilir.

Soru

E-bildirgede sigortalının, hem raporu hem de ücretsiz izni var. Bunu e-bildirgede nasıl gösterebilirim?

Cevap

Ay içinde çalışması var ise; o kadar çalışma günü gösterin. Eksik gün nedeninde ise birden fazla seçeneğini tıklayın. Ayrıca eksik gün bilgi formunu da buna göre düzenleyin.

Soru

Bu ay, 31 ile bitti. Sigortalıya ayın 1’nde işe giriş verdik. Çalışma gününü verirken nasıl hesaplayacağım?

Cevap

Ay, 31 ( 28, 29) ile bittiği zaman ayın 1’nde giriş veya ayın 31’nde (28, 29) çıkış var ise ay içindeki çalışma günü tam (30 gün ) olarak gösterilir.

Soru

Aynı ay içinde, sigortalının hem işe giriş hem de işten çıkışı varsa, bunu e-bildirgede nasıl gösterebilirim?

Cevap

Aynı ay içinde, sigortalının giriş ve çıkış işlemleri, tarih önceliğine göre iki satırda gösterilir. Örn:Sigortalı işten ayın 10’unda ayrıldı. Ayın 14’ünde tekrar işe girdi. Burada sistem “sigortalının işe giriş tarihi sigortalının işten ayrılış tarihinden büyük olamaz” uyarısı verir. Bu durumda sigortalının mevcut kaydında önce çıkış tarihi ve çıkış sebebi girilir. Aynı sigortalının işe giriş tarihi ve çalıştığı süre hesaplanır, ikinci bir satırda gösterilir.

Soru

Sigortalı çalışan personelim raporunu getirdi. İşveren olarak yapmam gereken işlem nedir?

Cevap

İnternet üzerinden www.sgk.gov.tr adresinden işveren seçeneğini tıklayın. İşveren vizite kağıdı ve çalışamazlık belgesi girişinden, kullanıcı kodu ve şifrelerinizle giriş yapın.

Soru

E-Bildirge şifresi alabilmek için ne yapmalıyım?

Cevap

SGK İl veya SGK Müdürlüğünden e-bildirge başvuru paketi alıp,içindeki gerekli formları doldurup,işyerinizin bağlı bulunduğu SGK İl veya SGK Müdürlüğüne teslim ediniz.Size bildirilen zamanda şifrelerinizi teslim alabilirsiniz.

Soru

Sigortalının çalışamazlık belgesini sistemden giriş yaptım. İşveren olarak yapmam gereken başka bir şey var mı?

Cevap

İşveren olarak çalışamazlık belgesini girdiniz. Bunun yanında bir de bu belgenin ait olduğu tarih için vizite kayıt ekranından, vizite kağıdı hazırlayınız. Hazırladığınız vizite kağıdının dökümünü alıp, kaşeleyip, onayladıktan sonra sigortalıya veriniz. Sigortalı, SGK İl veya SGK Merkez Müdürlüğüne götürüp, aktivasyon işlemini yaptırdıktan sonra herhangi bir PTT şubesinden rapor parasını alabilir.

Kategori: Ssk