Ssk Hasta Kabul İşlemleri


Soru

Üroloji Merkeziyiz. Provizyon almaya çalıştığımızda “Tesisinizin bu işlemi yapmak için geçerli bir sözleşmesi yoktur” mesajı alıyoruz. Ne yapmalıyız?

Cevap

Sözleşme yapmış ve bilgileriniz bağlı olduğunuz il müdürlüğü tarafından Medula Sistemi’ne girilmiş ise, sorun yazılımınızdan kaynaklanıyor. Yazılım şirketinize başvurunuz.

Soru

Hata Kodu: 0558 – Sevk eden takibin yatışı provizyon tarihinde kapanmıştır. Bu nedenle bu takibe bağlı takip alamazsınız; hata mesajını alıyorum. (Hasta nöroloji servisine yatmış, daha sonra yoğun bakıma servisine nakledildiğinde yatan bağlı takip almak istediğimizde bu hata ile karşılaşıyorum). Nerede hata yapıyorum?

Cevap

Yatış kapatıldığı için ilk ayaktan takibe bağlı yoğun bakım yatan takibi almalısınız.

Soru

Hasta bir başka sağlık tesisinde yatıyor gözüküyor.Taburcu işlemleri yapılmamış.Bu nedenle provizyon/takip alınamıyor. Ne yapmalıyım?

Cevap

Bu durumdaki hastalar için SGK Web sayfasında yayınlanan 03.04.2009 tarihli duyuru doğrultusunda yardım talep etmeniz durumunda, gerekli düzeltme işlemi yapılacaktır. (Dilekçe örneğini kullanarak bağlı bulunduğunuz SGK sağlık sosyal güvenlik merkezine başvurarak taburcu işlemi ile ilgili düzeltme yapılmasını talep ediniz). Ayrıca, hastanın taburcu edilmemiş olduğu sağlık hizmet sunucusundan, taburcu işlemini yapması istenebilir.

Soru

Sağlık tesislerinde çalışan hemşireler Medula Sistemine nasıl kaydedilmelidir?

Cevap

SAĞLIK TESİSİNE HEMŞİRELER TC NUMARALARI İLE KAYDEDİLECEKLER.

Soru

Aynı gün içerisinde yatış yapılan ve taburcu edilen yoğun bakım hastaları için yatak ücreti nasıl ödenir?

Cevap

Aynı gün içerisinde yatış yapılan ve taburcu edilen yoğun bakım hastaları için gündüz yatak ücreti talep edilmelidir.

Kategori: Ssk