Staj Sigortası Emeklilik Başlangıcı

Yıllardır lisede ve yüksek okulda staj yapan öğrencilerin dile getirdiği fakat bir türlü sonuç alınamayan konudur staj sigortası başlangıcının emeklilikte dikkate alınıp başlangıç  kabul edilmesi. Türkiye’de staj sigortası emeklilikte geçerli değil. Milyonlarca çalışan borçlanma hakkı ile bu günlerini saydırmayı bekliyor. Yasalarımıza göre çıraklık ve stajda yapılan sigorta, emekliliğe tabi sigorta değil.

Staj döneminde stajyer öğrenciler için yatırılan sigorta primleri sadece iş kazası ve meslek hastalıkları için kullanılabiliyor. Dolayısıyla bu süreler emeklilik hesabına katılmadığı gibi, sigorta başlangıcı olarak da sayılmıyor. Sadece verilen sicil numarası geçerli oluyor.

Bazı stajlarda stajda geçirilen süre borçlandırılıp ödenebiliyor ve emeklilik için gerekli primlere ekleniyor ve başlangıç tarihi stajın başlangıç tarihine çekilebiliyor. Meslek liselerine talebin azaldığı ve kalifiye eğitimli işçilerin bulunamadığı bu dönemde meslek liselerine ilginin tekrardan arttırılabilmesi için stajların emeklilik başlangıcı sayılabilmesi ve staj süresinin emeklilik primlerine katılması önemli bir rol olabilir.

Eğer hak verilirse bugün emekliliği için bu sürelere ihtiyacı olan sigortalılar borçlanma yolu ile staj çalışmalarını hesaplarına katabilir ve primlerini artırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir