SÜMBÜL (HYACINTHUS ORIENTALIS) HAKKINDA BİLGİ


SÜMBÜL (Hyacinthus orientalis) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, SÜMBÜL (Hyacinthus orientalis) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, SÜMBÜL (Hyacinthus orientalis) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, SÜMBÜL (Hyacinthus orientalis) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, SÜMBÜL (Hyacinthus orientalis) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Hyazinthe (f), Fr. Jacinthe (f), İng. Hyacinth. Familyası: Zambakgiller (Liliaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Güney, Güneydoğu ve Doğu Anadolu.

15-30 cm boylarında, açık veya koyu mavimsi renklerde, hoş kokulu çiçekler açan, çok yıllık, soğanlı ve otsu bir bitki. Çiçekler gövde üzerinde, kısa saplı olup, 5-15 kadarı bir salkım durumu yaparlar. Bahçe ve süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Osmanlılar döneminde, lâle gibi yetiştirilen, kıymetli bir süs bitkisiydi. Avrupa’ya da Anadolu’dan gitmiştir. Bugün Hollanda’da çok çeşitleri yetiştirilip, dünyâ piyasalarına sürülmektedir.

Kullanıldığı yerler: Yumruları yumuşatıcı ve çıbanları iyi edici olarak kullanılır. Daha çok bahçe ve süs bitkisi olarak istifâde edilir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi