Takı Teknikeri mesleği hakkında bilgi


TANIM  

Takı   eşyalarını  bilgisayar ve  elle tasarlayan,  tasarlanan takı eşyalarının  yapımını yürüten kişidir.

GÖREVLER

–    Bilgisayarla veya elle takı eşyalarının tasarımını yapar,

–    Kıymetli madenleri eritme kabı kullanarak ateşte eritir,

–    Eritilen kıymetli madenleri çeşitli kalıplar kullanarak şekillendirir, dökümünü, kaynak    işlemini gerçekleştirir, parçaları birleştirir,

–    Takıların cila ve parlatma işlemini yapar,

–    Değerli taşları takılara  mıhlama işlemini yapar,

–    Takıları tamir eder.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

–    Bilgisayar,

–    Kuyumcu Tezgahı,

El aletleri; Penseler, Makaslar, Kaynak Tabanca ve Makineleri, Testere Kolu ve Testere Kılları, Eğeler, Çiftler, Gönye, Çelik Pergel, Kaynak Yardımcı Malzemeleri,  El ve Masa Mengeneleri, Frezeler Topluluğu,

Diğer aletler; Eritme Ocağı,  Silindirler, Tavlama Ocağı, Asit Ocağı, Döküm Makinası, Cila Makinesi, Presler, Yıkama Cihazları, Parlatma Tamburu,

Ölçü aletleri; Kumpas, Yaylı Kumpas, Ölçülü Yüzük Malafları, Bilezik ve Yüzük Ölçüleri, Elektronik Terazi.

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

–          Gözleri, elleri sağlam ve güçlü,

–          Tasarım, çizim ve sanat yeteneği yüksek,

–          Dikkatli, titiz kimseler olmaları gerekmektedir.

       Yaratıcılık meslekte ilerlemeyi kolaylaştırıcı bir özelliktir.

 

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

–    Küçük takı atölyeleri ve fabrikalarda çalışırlar. Çalıştıkları ortam kapalı olup, maden tozları ve kimyasal maddelerin yaydığı koku nedeniyle önlem alınmadığı takdirde zehirlenme tehlikesi mevcuttur. Ekip çalışmasını gerektirir.

–     Çalışırken meslektaşları, işyeri sahipleri, müşteriler ve kuyumcular ile iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Meslek elemanlarının çalışma alanı, kuyumcu atölyeleri ile fabrikalardır.  Kuyumcularda vitrin kuyumcusu olarak, bujiterilerde, diş protez ve gözlük çercevesi yapım atölyelerinde tasarımcı olarak  çalışabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi  üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Uygulamalı Takı Teknolojisi” bölümlerinde verilmektedir.

 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin Kuyumculuk, Kuyumculuk Takı Tasarımı, Kuyumculuk Teknolojisi bölümlerinden mezun olanlar “Uygulamalı Takı Teknolojisi” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler, gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda ek yerleştirme ile açık kontenjanı olan programlara, isteklerine ve ÖSS puanlarına göre, yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlık (EA-1)” puanı almaları gerekir.

 

 

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; 1. Yarıyıl; Bilgisayar Kullanma-1, Takı Teknolojisi, Süsleme   Terminolojisi,, Mesleki Teknik Resim, Takı Yapım Teknikleri-1, Temel Sanat Eğitimi, Mesleki Kimya, Genel Gemoloji-1, Teknik İngilizce-1, Türk Dili-1 Atatürk  İlkeleri ve İnkilap Tarihi 1, İngilizce.2. Yarıyıl; Bilgisayar Kullanma –2, Takı Yapım  Teknikleri -2,  Sanat ve Takı Tarihi, Yüzey  Süsleme Teknikleri -1, Takı Tasarımı-1, Genel Gemoloji 2, Teknik İngilizce 2, Türk Dili 2, Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi 2, İngilizce 2.3. Yarıyıl; Bilgisayar Uygulamaları-1, Yüzey Süsleme Teknikleri- 2, Süs Taşların  Tanınması ve Şekli, Takı Yapım  Teknikleri- 3, Takı Tasarımı – 2,  Mesleki  İngilizce 1.

4. Yarıyıl; Bilgisayar  Uygulamaları -2, Atölye Uygulaması, Takı Yapım Teknikleri 4, Süs Taşı   Ve  Metali Şekillendirme, İş Hukuku Yönetim Denetim, Proje, Takı Tasarımı 3, Mesleki İngilizce 2.dersleri verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

–    Uygulamalı takı teknolojisi  teknikerleri çalıştıkları atölye ve fabrikalarda  atölye sorumlusu ve fabrikalarda bölüm sorumlusu olabilirler.

–    “Uygulamalı Takı Teknolojisi” ön lisans programını başarı ile bitirenler  ÖYSM tarafından  açılan Dikey Geçiş  Sınavında başarılı oldukları takdirde;

  • Kuyumculuk,
  • Takı tasarımı,
  • Gemoloji

lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

–          Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu  Genel Müdürlüğünün sağladığı  yüksek öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler.

–          Çeşitli kurum ve kuruluşlarca sağlanılan burs olanaklarından yararlanabilirler.

–          Mesleğin eğitimini tamamlayan meslek mensuplarının kazanç düzeyi meslek mensubunun mesleki tecrübesi, bilgi ve becerisi, çalıştığı atölyenin kapasitesi vb. nedenlerle değişiklik arz etmekle birlikte asgari ücret ile asgari ücretin iki katı oranında değişmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları,

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,

Bünyesinde Meslek Bilgi  Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.