TERE (LEPIDIUM SATIVUM) HAKKINDA BİLGİ


TERE (Lepidium sativum) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, TERE (Lepidium sativum) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, TERE (Lepidium sativum) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, TERE (Lepidium sativum) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, TERE (Lepidium sativum) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Gartenkresse (f), Fr. Cresson (m), İng. Garden cress. Familyası: Turpgiller (Cruciferae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Anadolu.

20-50 cm boylarında, beyaz veya morumsu renkli çiçekler açan, bir yıllık otsu bitkiler. Meyvelerinin tek tohumlu olmasıyla su teresinden ayrılır. Yabânî olarak bulunmakla berâber, kültürü de yapılmaktadır. Kerdeme olarak da bilinir.

Kullanılışı: Yaprakları yakıcı lezzetli, uçucu yağ taşır. Salata hâlinde, iştah açıcı olarak kullanılır.

Su teresi (Nasturtium officinale): Beyaz çiçekli, parçalı yapraklı, çok yıllık otsu bir bitki. Su kenarlarında yetişir. Özel bir kokusu ve batıcı bir lezzeti vardır. Kardamot adıyla da bilinir.

Kullanıldığı yerler: Tâze yaprakları salata olarak yenir. Kükürtlü glikozitler, A, C ve D vitaminleriyle uçucu yağ taşır. Kuvvet verici, vitamin noksanlıklarına karşı ve iştah açıcı olarak kullanılır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi