Terzi mesleği hakkında bilgi

TANIM

 

Alınan sipariş ve istenilen modele göre her tür abiye  ve gelinlik kumaşını biçen, provaya hazırlayan, prova yapan, diken, süsleyip ütüsünü yapan sonrada hazırladığı abiye elbise veya gelinliği müşterinin beğenisine sunan nitelikli kişidir.

GÖREVLER

-Müşterinin isteklerini dinler, değerlendiririr ve müşteriye bilgi verir,

-Ölçü alır, malzeme ihtiyacını belirler,

-Model tasarımı yapar, taslak çizim yapar, müşteri ile manken üzerinde model değerlendirmesi yapar,

-Dikiş makinesini hazırlar,

-Modelden kalıp çıkarır, kalıp ile ölçünün karşılaştırmasını yapar,

-Kumaşı kalıba göre keser, yaka, kol, astar kalıbı hazırlar, astarı keser,

-Astar Provasını hazırlar, (Parçaları birbirine teğeller, müşteri bedenine uygunluğunu kontrol eder, hataları beden üzerinde işaretler ve giderir)

-Dikiş işlemlerini yapar,

-Diktiği abiye kıyafet veya gelinliği  ütüler,

-Aksesuar ve süsleme işlemlerini yapar,

-Modayı takip eder, defilelere katılır, yardımcı elemanları eğitir.

KULLANILAN ALET  MAKİNA VE MALZEMELER

Askı, Ayna, Biçki masası , Büyüteç, Cetvel, Dikiş makinesi , Dikiş makinesi aparatları, Etek boyu pompası , İğnedenlik, İlik açma aracı , Kalem, Kol tahtası, Makaslar,  Makine kayışı , Manken , Mezura , Mıknatıs,  Model kitapları , Ölçü defteri , Rulet, Tel fırça, Toz fırçası, Ütü, Ütü masası, Ütü yastığı , Yüksük , Agraf, Ambalaj kağıdı , Amerikan bezi , Astar, Balen, Birland , Boncuklar, Çiçek ütüsü , Çizgi taşı , Dantel, Deri, Dikiş iğneleri, Düğme, Ekstrafor, Elyaf, Etek kurşunu, Etiket, Fermejüp, Fermuar, Gelin teli , Grogren , Güpür, Hazır harç , İbrişim , İnci , İpek ,İplikler , Kadife, Karton , Köprü teli , Kordonet , Kumaş , Kumaş boyaları , Kurdele, Kürk, Makine yağı , Mermerşahi , Misina , Mülaj kağıdı, Organze, Pamuk, Parşömen kağıdı, Patiska , Payet, Pudra, Rudan, Sabun, Saten Silikon , Sünger , Süs şeritleri, Şanel, Şifon , Taç ,Tafta, Tarlatan, Tel, Tela , Toka, Toplu iğne , Tül , Tüy,  Ütü bezi  Vatka , Yapma çiçek

 MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Terzi (Abiye-Gelinlik) olmak isteyenlerin;

–          Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, görsel yeteneği gelişmiş

–          Bir bütünün parçaları arasındaki ilişkileri görebilen,

–          El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,

–          Göz-el ve ayaklarını eşgüdüm halinde kullanabilen,

–          Yaratıcı, tasarım yeteneğine sahip,

–          Renkleri ayırdedebilen,

–          Dikkatli ve titiz,

–          İnsanlarla iletişimi iyi, güleryüzlü

–          Sabırlı , eleştiriye açık, ikna yeteneğine sahip,sır saklayabilen,

–          Ayrıntıları algılayabilen,

–          Değişik görüşlere ve yeniliklere açık

kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Terzi (Abiye-Gelinlik) kapalı alanlarda çalışır. İşini genellikle oturarak yapar. Prova ve ütü yaparken ayakta durur, eğilir. Dikiş makinesini çalıştırırken gürültü ve sarsıntı olabilir. Çalışma saatleri iş yoğunluğuna göre değişir. İşini tek başına yapabilse de genellikle, yardımcılarıyla eşgüdüm halinde çalışır. Müşterileriyle ve yanında çalışanlarla etkileşimde bulunur.

 

MESLEK EĞİTİMİNİN    VERİLDİĞİ YERLER        

                  Mesleğin eğitimi Halk Eğitim Merkezlerince açılan kurslarda  verilmektedir.                

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kurslara katılabilmek için en az 15 kişilik grubun oluşması gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

.Eğitimin süresi  600-1200 saat arasında değişmektedir. Bu eğitimler süresince; Giyim Teknolojisi, Lif Teknolojisi, Tekstil Teknolojisi, Kalıp Hazırlama Teknikleri Bilgisi, Giyim Süsleme Teknikleri Bilgisi, Girişimcilik, İşçi Sağlığı, İş Güvenliği, İlk Yardım Temel Bilgileri, Temel Matematik Bilgisi, İletişim, İşletmecilik, Bilgisayar Okuryazarlığı, Teknik Resim,, Resim, Tasarım (Giysi Tasarımı) Bilgisi, İnsan Vücudunu Tanıma Bilgisi (Anatomi), Teknoloji Temel Prensipleri, Makine Kullanma, Basit Bakım Ve Onarımı Yapma Bilgisi (Alana Yönelik),  Bilgisayarlı Kalıp Tasarımı, Bilgisayarlı Giyim Tasarımı, Bilgisayarlı Desen Tasarımı konularında dersler alırlar.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

İşgücü piyasasında emek yoğun nitelikli bir meslek olarak yer alan Terzilik (Abiye-Gelinlik) geniş iş olanaklarına sahiptir. Terzilik (Abiye-Gelinlik) mesleği, kazanç yönünden de avantajlı oluşu nedeniyle büyük ilgi görmektedir. Bu alanda çalışanlar, moda evlerinde ve butiklerde istihdam edilebildikleri gibi, kendi işyerlerini de açabilmektedirler. Bu meslekte edinilen bilgi ve becerilerin, konfeksiyon alanında yer alan mesleklerde, erkek ve bayan giyim terziliğinde, iç giyim ve ev mefruşatında ve yapma çiçek, el süslemesi, batik gibi dekoratif alanlarda kullanılabileceği düşünülmektedir. Abiye ve gelinlik gibi özel istekleri karşılamaya yönelik konularda hizmet verilmesi nedeniyle, diğer terzilik alanlarına önemli bir alternatif oluşturan konfeksiyonun, bu alana olumsuz bir etkisi görülmemektedir. Önemli ölçüde olmamakla birlikte, bu alanda çalışan meslek elemanları, kolay ve avantajlı buldukları konfeksiyon alanına kayabilmektedirler.

Genellikle birkaç yardımcı elemanla çalışılan Terzilik (Abiye-Gelinlik) mesleğinde branşlaşma eğilimi görülmemektedir. Bu alanda iyi eğitim görmüş, nitelikli elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Teknolojinin getirdiği ve işin kalitesini artıran ve süresini büyük ölçüde azaltan araç, gereç ve ekipmanın takibi ve kullanım bilgisi giderek önem kazanmaktadır. Teknolojik gelişmeler paralelinde bu meslekte çalışanların bilgisayar ortamında çizim ve tasarım yapabilmelerinin beklenebileceği düşünülmektedir.

  MESLEKTE İLERLEME 

 

Bu meslekte ilerleme mesleki tecrübenin artması sonucunda isim yapma ve kendi işyerini ,modaevini açmak şeklinde gerçekleşebilir.

                       

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

EĞİTİM SÜRESİNCE

                                   Eğitim süresince herhangi bir ücret sözkonusu değildir.

EĞİTİM SONRASI

Eğitim sonrası kazanç çalışılan işyerinin büyüklüğü  ve tecrübeye göre değişmekle beraber  ortalama olarak asgari ücretin  3 katı civarındadır.

 

 

 

 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

 

İlgili işyerleri

İlgili eğitim kurumları

-Türkiye İş Kurumu  Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi

-Bünyesinde Meslek Bilgi  Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir