Tıbbi Cihaz Eğitim Sistemi Sınavları


tcesis

Sağlık Bakanlığı sağlık alanında yaptığı reformlara sağlık sektöründe faaliyet gösteren firmalara yeni standart getirerek devam ediyor. 15 Mayıs 2014  tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren  yeni uygulama ile Tıbbi Cihaz Satış Reklam ve Tanıtımı yapan firmaların faaliyetlerini sürdürebilmeleri için yetki belgesi almaları zorunlu hale getirildi.  Tıbbi cihaz sektöründe faaliyet gösteren firmalarda iş yeri yönetimi için Sorumlu Müdür, Satış ve Tanıtım ve klinik destek faaliyetleri için yetki belgeli personelin bulunması gerekiyor.  Gerekli belgelere sahip olmayan işletmeler ve çalışanlar sağlık sektöründeki faaliyetlerine devam edemeyecekler.

Her işletmede yetki belgeli bir sorumlu müdür bulunmak zorunda. Tıbbi cihaz satış ve tanıtım faaliyetini yürüten tüm personel, Sattıkları ürün grubunun özelliği gereği klinik destek veren tüm personel yetki belgesi sahibi olmak mecburiyetindeler. Eğitimler şimdilik Sakarya Üniversitesi ve Gazi üniversitesi tarafından uzaktan eğitim yöntemiyle verilmekte. Eğitimini tamamlayan kişiler belirlenen tarihlerde sınava katılmaya hak kazanacaklardır. Sınavda başarılı olan kişiler Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından verilecek yeterlilik belgesini almaya hak kazanacaktır. Sınavda geçerli not olan 70 puanı alamayan kimseler iki defa bütünleme hakkı kullanacaktır. Bütünlemelerde de geçer not alamazsa eğitimi tekrarlamak zorunda kalacaklardır. Sınavlar eğitim dönemlerinin bitiminde eğitimin alındığı üniversite tarafından belirlenen tarihlerde uzaktan sınav yöntemi ile yapılacaktır.

Önümüzdeki sınav tarihi ; 28 Kasım 2015
Sınavla ilgili detaylı bilgi , değişiklikler, sınav ücretleri ve sınav tarihlerini http://www.tcesis.org adresinden öğrenebilirsiniz.