Trompet ve özgeçmişi


   

Trompet bakırdan yapılmış olan günümüzde birçok senfonide ve özel kullanımda boy gösteren önemli üflemeli çalgılardan bir tanesidir.

 

Trompet üflemeli çalgıların en eskilerindendir. İlk metal trompet M.Ö. 2. binyılda Mısır’da dinsel törenlerde ya da askeri amaçla kullanılan, ancak bir ya da iki nota çıkarabilen küçük bir çalgıydı. Tutankamon’un Mısır’daki mezarındaki bronz ve gümüş trompetler İskandinavya’dan bronz trompetler ve Çin’deki metal trompetler M.Ö. 1500’lere dayanır. Eski Çağlarda işaretleşmelerde kullanılan bu çalgı, müzik aleti olarak orkestraya orta çağda girmiştir.

Trompet çeşitlerine baktığımızda;

Basit trompet, bir temel notanın armonik seslerini çıkartır.

Kromatik veya Pistonlu trompet, 19. yüzyılın başında Bluhmel ve Stözel tarafından bulunmuş ve basit trompetin yerini almıştır.

Ünlü Trompetçi Enrico Rava neden trompete çaldı!

İşte yaptığı bir röpörtajda neden Trompet’i seçtiğinden bahsetmiş; Zaman zaman flügelhorn da çaldım Aslında flügelhorn, askeri bandolar için üretilmiş bir çalgıdır Konser enstrümanı değildir Birçok trompetçi, enstümanında sıcak, mat tonlar elde edemediği durumlarda flügelhorn çalmayı tercih eder Ben çoğunlukla trompetten istediğim sesleri çıkarırım Flügelhorn’a ihtiyaç duymam Eğer formumda değilsem, durum değişir Çünkü flügelhorn çalmak kolaydır

Türk müzikçi!

İsveç’te: Maffy (Muvaffak Falay) Bence trompette gerçek bir deha Kıymeti bilinmeli Johnny Dyani ile birlikte çalışmıştı En ilgimi çeken özelliği trompetteki farklı tekniğiydi Sanırım Türk kültüründen getirdiği bir farklılık vardı üslubunda Umarım hâlâ çalıyordur.

Tromper tarihini ve ünlü trompetçiler hakkında bilgi edindik.