Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Sorgulama


Tüketicilerin aldıkları ürün ve hizmetlerle ilgili yaşadıkları problemlerin çözümü ile ilgili oluşturulmuş olan Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemeleri halka büyük kolaylıklar sağlamakta. Hergün birçok üretici ve tüketici arasında problemler yaşanmakta ve bu problemlerin çözümü için Tüketici Mahkemelerinin yanı sıra belirlenen bedelin altındaki ürünler içinde Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri hizmet vermekte.

TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETLERİ İLE TÜKETİCİ MAHKEMELERİNE NASIL BAŞVURULUR

 Tüketicilerin 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’dan kaynaklanan uyuşmazlıklarının çözüm yerleri; tüketicinin mal veya hizmeti satın aldığı veya tüketicinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri ile Tüketici Mahkemeleri dir.

 Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri illerde Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, ilçelerde Kaymakamlık bünyesinde oluşturulmuştur

 Tüketici Mahkemeleri ise Ankara, İstanbul, İzmir Adana, Antalya, Bursa, Samsun, Konya, Mersin ve Kayseri illerinde kurulmuştur. Bu iller dışındaki il ve ilçelerde başvurular Tüketici Mahkemesi sıfatı ile Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yapılmalıdır. Bu mahkemelerde açılacak davalar her türlü resim ve harçtan muaftır.

One thought on “Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Sorgulama

  1. burhan ivelik

    4-11-2008 tarihinde meders fırmasından 1 adet beltone A74 dijitalkulak arkası işitme çihazı aldım ancak hziran 2010 tarihinde bir anda ses kesildi firmaya yaptığım 5 sefer müracaahta 1 er hafta sonra teslim aldığımda işitme cihazında ek olarak trafo sesi meydana geldi bu şikayetim 40 gündür 4 sefer müracatım da malesef giderilmedi bana en son 14.10 2010 tarihinde ayni cihazın yenisini verdiler eskisi servise tekrar gönderildi yenisinde hiç bir problemim yok ancak eski cihaz geldiğinde şikayetler devam ederse ben gide gele garanti süreside dolacak bir hak iddia etmemde mümkün olmıyacak 2 yıl evvel 850 ytl ödedim onuda emekli maaşımla taksit taksit ödedim ne şartlar içinde bayağı bütçemi sarstı ben firmaya söyledim 5 aydır gidip geliyorum bu seferde cihaz arızalı vede ne yapalım garanti bitti bir şey yapamayız derseniz tüketici mahkemesine gideceğimi belirttim zaten bu tüketici mahkemesi lafından sonra 4.5 ay sonra geçici kulak cihazı veridi BU SEBEPLE BEN TÜM TÜKETİCİ MAHKEMELERİNE İYİKİ VARSINIZ SİZE TEŞEKKÜR EDERİM İSMİNİZ BİLE BUNLARIN HAKKINDAN GELİYOR TEŞEKKÜRLER DEMEK İÇİN BUNU YAZDIM SONSUZ TEŞEKKÜRLER

Comments are closed.