Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Elemanı mesleği hakkında bilgi


TANIM  

Turizm ve otelcilik işletmelerinde turizm hizmetinin sunumu,  pazarlanması ve işletmenin dış müşterilere tanıtımında görev alan kişidir.

GÖREVLER

Turizm ve otel işletmeciliği meslek elemanlarının  başlıca görevleri; müşterinin beklenti ve  ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtyaçları  karşılamak için yönetmler geliştirerek uygulamaktır. Sektördeki branşlara göre,

Ön büro hizmetleri kapsamında rezervasyon, otele giriş-çıkış işlemleri vb.

Kat hizmetleri kapsamında odaların tertip, düzen ve temizliği ile müşteri hizmetlerinin yerine getirilmesi,

Servis hizmetleri kapsamında yiyecek, içecek vb.servis hizmetlerinin yerine getirilmesi gibi görevleri yürütürler.

Ayrıca çalışılan işyerlerine göre değişiklikler göstermekle beraber mutfak, bar, muhasebe,satınalma, pazarlama ve satış departmanlarında yöneticilik görevleri de vardır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

–    Bilgisayar,

–    Faks, teleks, telefon vb. iletişim araçları

–    Hesap makinesi,

–    Diğer büro malzemeleri,

–    Yiyecek ve içeçek servis araç ve gereçleri,

–    Yasal mevzuat ve uygulama dokümanları.

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Turizm ve otel işletmeciliği  meslek elemanı olmak isteyenlerin;

–    Sosyal bilimlere özellikle  turizm, ekonomiye ilgi duyan,

–    Ayrıntılara dikkat eden, sorumluluk sahibi, sabırlı,

–    Başkaları ile iyi iletişim kurabilen, başkalarını etkileyebilen,

–    Girişimci,                       

–    Enerjik ve dakik,

–    Araştırıcı-çalışkan ve dürüst,

–    Ekip çalışmasına yatkın,

–    Fiziksel görünümü düzgün ve bakımlı kimseler  olmaları gerekmektedir.

En az bir yabancı dili  bilmek ve bilgisayar bilgisi meslekte başarıyı artıran bir etkendir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Turizm ve otelcilik meslek elemanları; genellikle kapalı, temiz, bol ışıklı, klimalı çağdaş görünümlü işletmelerde çalışırlar. Yerli ve yabancı turistlere hizmet sunarlar. Meslektaşları, diğer çalışanlar, işveren ve müşterilerle iletişim halinde çalışırlar.     

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Programdan mezun olanlar konaklama işletmelerinin (Ön büro, kat hizmetleri, mutfak, servis, bar, satın alma, pazarlama ve satış, insan kaynakları vb departmanlarında), Yiyecek içecek işletmelerinde, seyahat acentalarında, rezervasyon, operasyon, biletleme, muhasebe  vb. departmanlarında, havayolu şirketlerinin yer hizmetlerinin çeşitli pozisyonlarında ve yönetici olarak çalışabilirler. Yabancı dil bilgisi çok iyi olanların iş bulma sorunu hemen hemen yok gibidir. Çalışma alanları daha çok özel sektördedir. Kamu sektöründe Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çalışma olanağı vardır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi  üniversitelere bağlı Meslek Yüksek   Okullarının Turizm ve Otel İşletmeciliği” önlisans programlarında verilmektedir.

 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

                           

Meslek liselerinin  Ağırlama ve Gıda Tenolojisi, Aşçılık, Besin Teknolojisi (Kurum Beslenmesi)Besin Teknolojisi (Pastacılık), Beslenme ve Ev Yönetimi, Ev Yönetimi ,Ev Yönetimi ve Beslenme, Gıda Teknolojisi, Kat Hizmetleri, Konaklama,Konaklama Hizmetleri, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Kurum Beslenmesi, Mutfak, Otel İşletmeciliği, Otelcilik ve Turizm, Ön Büro, Pastacılık, Resepsiyon, Resepsiyon(Ön Büro), Servis, Servis Hizmetleri, Turizm, Turizm Endüstrisi  Servis Hizmetleri,Yiyecek İçecek Hizmetleri,Seyahat İşletmeciliği,Ulaştırma Hizmetleri, Animatörlük, Host ve Hosteslik, Tur Operatörlüğü, Deniz Turizmi, Seyahat Acentacılığı, Seyahat Acenteciliği  alan/kol/ bölümlerinden mezun olanlar “Turizm ve Otel İşletmeciliği” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler.

Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda tercih listelerinde ilgili programa yer vermişlerse açık kalan kontenjanlara göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için ÖSS sınavında yeterli Eşit Ağırlıklı-1 (EA-1) puanı almak gerekmektedir.

 

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitimin süresi hazırlık sınıfı olan  Meslek yüksekokullarında 3 yıl,  olmayanlarda ise 2 yıldır.

Eğitim, teorik ve pratik olarak sürdürülür. Mezuniyet için 60 işgünü staj zorunludur. Belli başlı dersler: Turizm Ekonomisi, Beslenme İlkeleri ve Mönü Planlama, Temizlik Ürünleri Kullanımı ve Denetimi, Önbüro İşlemleri, İletişim, Ticari Matematik, Gıda Teknolojisi,Yabancı Dil, Genel Muhasebe, Otel İşletmeciliği, Mutfak Hizmetleri Yönetimi,Ön Büro Yönetimi,Yiyecek İçecek Hizmetleri Yönetimi, Temizlik Hizmetleri İşletmeciliği,Ziyafet ve İkram Hizmetleri Yönetimi, Endüstriyel Yiyecek Üretimi, Özel İlgi Turizmi, Tüketici Davranışları, Genel Hukuk Bilgisi, Seyahat Acenteleri, Gıda ve Personel Hijyeni,Kongre ve Fuar Yönetimi, İletişim vb.

MESLEKTE İLERLEME

 

Turizm ve Otelcilik önlisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi, Konaklama İşletmeciliği, Konaklama İşletmeciliği Öğretmenliği, Konaklama ve Turizm İşletmeciliği, Lojistik Yönetimi,Turizm İşletmeciliği, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik, Turizm ve Otel işletmeciliği, Turizm ve Otelcilik lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Özel sektörde üst düzey yöneticiliğine kadar yükselebilirler.

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Mesleki eğitim süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce  verilen öğrenci ve harç kredisinden yararlanabilmektedirler.

Kamu kurumlarında çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre belirlenen ücreti alırlar.

Özel sektörde eğitim sonrası kazanç kişinin yeteneğine, deneyimine ve pozisyonuna ,ayrıca işletmenin yapısına göre değişmektedir.  Alınan ücret işe başlarken  asgari ücretle 2 katı arasında değişmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları,

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,

Bünyesinde Meslek Bilgi  Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.