Türkiyedeki kuş cennetleri hakkında bilgi


Tabiatta bulunan yaklaşık 8 bin ayrı kuş türünün 500’ü Avrupa’da yaşarken, Türkiye’de ise en az 450 ayrı cinse rastlandığı belirtiliyor.

İHA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Uluslararası Kuşları Koruma Konseyi’nin yaptığı çalışmalarda, Türkiye’de 70 kuş cennetinin varlığı tespit edildi. Özellikle 15’inin acilen koruma altına alınması gereken bu doğal güzellikleri bekleyen en büyük tehlikeler arasında ise kontrolsüz ve usulsüz avcılık, yapılaşma, sazlık ve sulak alanların işgali, sulak bölgelerdeki aşırı su kullanımıyla ortaya çıkan kuraklık, yangınlar, kalabalık ve gürültülü ortamlar sayılıyor.

 

İLK AKLA GELENLER

Ülkemizdeki kuş cennetleri içinde ilk akla gelenler Manyas Kuş Cenneti, İzmir Çamaltı Tuzlası, Kayseri Develi Ovası’nda yer alan Sultansazlığı Yay Gölü, Beypazarı yakınlarındaki Nallıhan Kuş Cenneti, Kızılırmak Deltası Bafa Gölü, Sinop’un Sarıkum Gölü, Nemrut Krater Gölü, Silifke Göksu Deltası, kelaynakların doğumhanesi olarak bilinen Şanlıurfa’nın Birecik İlçesi Fırat Vadisi sayılabilir. Ancak, Bursa yakınlarındaki Ulubat Gölü, Bilecik Söğüt’teki Gölcük, Milas Bafa Gölü, Kıyıkışlacık, Muğla-Aydın Çine Çayı Vadisi, Köyceğiz Dalyan sazlıkları çevresi, Foça Orak Adası, Siren Kayaları tepeleri, İzmir Gölcük, Antalya Belek, Amasya, Kırıkkale, Kapukaya Baraj Gölü, Edirne Meriç, Enez gibi daha birçok sulak alanda ender görülen kuş türlerine rastlamak da mümkün.