WWW.GİB.GOV.TR BORÇ SORGULAMA


WWW.GİB.GOV.TR BORÇ SORGULAMA, GİBGOVTR BORÇ ÖĞRENME, Gelir İdaresi Başkanlığı vergi borcu sorgulama, vergi borcu dökümü alma gibi işlemleri sayfamız aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

Vergi borcunuzu öğrenmek için ilk olarak aşağıdaki linke tıklayarak Gelir İdaresi Başkanlığına ait resmi siteye giriyorsunuz.

Tıkla >> https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp?page=IVD_MBBS_SORGU_LOGIN_AC <<

Açılacak olan sayfada TC Kimlik Bilgileri ile Giriş yapılıyor.  İlk olarak T.C. Kimlik No sonra Nüfus Cüzdanı Seri / No * bölümlerini dolduruyorsunuz Nüfus Cüzdanının ön yüzünde bulunan seri ve no bilgileri yazılacaktır . Daha sonra altındaki Annenizin/Babanızın/Eşinizin/Çocuğunuzun TC Kimlik Numarası ** veya Annenizin Kızlık Soyadı bölümlerinden istediğinizi dolduruyorsunuz.  Doldurmak istediğiniz seçeneklerden birisini tıklamanız gerekiyor.  Eğer seçili seçeneği doldurmak istiyorsanız Bu alana annenizin, babanızın, eşinizin veya çocuğunuzun T.C. Kimlik numarası yazılacaktır. Son olarak TAMAM butonunu tıklayarak varsa size ait vergi borcunuza ait döküm alabiliyorsunuz. Aynı siteden kredi kartınızla borç ödemeside yapabiliyorsunuz. Borç sorgulamalarında elektrik, su telefon, emlak, çevre temizlik türü vergiler şuan itibariyle çıkmamakta. Genellikle maliyeye olan borçlara ait sonuçlar sorgulanabilmektedir.

İNTERNET VERGİ DAİRESİNDE YAPILABİLEN SORGULAMALAR.

Internet Vergi Dairesinde, Otomasyona Geçen Vergi Dairelerine kayıtlı TÜZEL ve GERÇEK kişiler aşağıdaki bilgileri sorgulayabilirler:

  1. Vergi Dairesinde mevcut mükellef kimlik bilgilerini,
  2. 2000 yılında ve sonrasında yapılan işlemlerle ilgili tahakkuk, tahsilat, vadesi gelen ve gelmeyen borç bilgilerini,
  3. Bu dönemlerle ilgili olarak verilen ek beyanlar ve vergi inceleme sonuçlarına göre ikmalen ve re’sen tarh edilen vergilerle ilgili tahakkuk, tahsilat , vadesi gelen ve gelmeyen borç bilgilerini,
  4. Son 1 ay içerisindeki tahakkuk, tahsilat ve düzeltme işlemlerini,
  5. Yurt Dışı Çıkış Yasağı ile ilgili detay bilgilerini,
  6. Gümrük Çıkış Beyannameleri tescil numarası, Gümrük İdaresi, kapanma tarihi bilgilerini,
  7. İşlenemeyen Ödemelerini; vergi ödemelerinde bilgi eksikliği yanlışlıklar ya da fazla ödeme olması gibi nedenlerle hesaplara işlenemeyen kayıtlarını,

sorgulanabilir.