Yangın Sigortaları


Yangın Sigortaları

Eksik Sigorta nedir?

Sigorta bedelinin sigorta değerine eşit olması gerekir. Eksik sigorta; sigorta bedelinin sigorta değerinden düşük olmasıdır. Eksik sigorta edilmesi halinde kısmi hasarlarda sigorta bedelinin sigorta değerine oranına göre ödeme yapılır.

Örneğin : Binanın değeri 10.000 YTL ancak, siz 5.000 YTL sigorta bedeli ile sigorta ettirdiniz. Kısmi bir hasarda 2.000 YTL lik bir zararınız oluştu. Sigortalıya ödenecek tazminat; 2.000×5.000/10.000 = 1.000 YTL dir.

Görüldüğü gibi  gerçek değer üzerinden sigorta ettirmeniz büyük önem taşımaktadır.

 

Sigorta bedelini Enflasyona karşı nasıl korumalıyız?

Enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde eksik sigortayı önlemek amacıyla o yıl için tespit edilmiş orana göre enflasyona endeksli  poliçe satın almak gerekir.

Apartman dairesi sigorta edildiği zaman poliçede yazılmasa bile apartmanın hangi bölümleri de otomatik olarak sigortalıdır?

Dairenizin dışında bahçıvan evi, garaj, su deposu, kazan dairesi, kapıcı dairesi, asansör, yürüyen merdiven, yıldırımlık, televizyon anteninin hissenize düşen bölümleri  otomatik olarak teminata dahildir.

Zorunlu deprem sigortası yaptırmadan, özel sigorta şirketinden daire binasına yangın sigortası ile birlikte deprem teminatı alabilir miyiz?

Öncelikle DASK tarafından daire binanızı deprem teminatına karşı sigorta ettirmeniz gerekir. Ayrıca eşyalarınıza ve DASK bedelinin üzerinde kalan bina bedeline deprem teminatını özel sigortadan yaptırabilirsiniz.

Dahili su hasarı nedeniyle; hem eşyalara, hem de komşu daire binasına ve eşyalarına zarar gelmiştir. Bu zararların karşılanması için hangi tür sigortaya ihtiyaç duyulmaktadır?

Konut paket sigortanızda dahili su teminatınızın ve komşularınıza karşı sorumluluk sigortanızın olması gerekir.