Ihlamurun Özellikleri

Ihlamur ortalama 25-50 metreye kadar uzunluğa erişebilen ağaçlarda yetişmektedir. Ihlamur ağacının çiçeklerinin yaydığı hoş kokulardan dolayı ev bahçelerinde sokak aralarında da yetiştirilmektedir ve özellikle kış aylarında yapraklarından yapılan ıhlamur çayları normal siyah çayın pabucunu dama atmaktadır. Kış aylarında bal ve limon ile karıştırılarak içilen ıhlamur çaylarının sağlık açısından çok faydalı olduğuna inanılmaktadır. Ihlamur çiçekleri mevsimi… Detay »

Karanfilin Faydaları Yararları

Leziz baharatlar vücudumuza da oldukça fazla fayda ve yarar sağlar. Bu baharatlar hastalıkların önlenmesine de yardım eder. Latince adı syzygium aromaticum olan bu şifalı bitki oldukça keskin bir kokuya sahiptir. Dünya üzerinde birçok ülkede, yani dünya mutfağında çok çeşitli şekillerde kullanılır. Hafif acı, mayhoş bir tadı vardır. Karanfilin faydalarını bilmek isteyenlere aşağıya ekledim. KARANFİLİN FAYDALARI… Detay »

Çörekotunun Faydaları Yararları

Peygamber(S.A.V) tarafından övülmüş olan çörekotu bitkisi dünyanın değişik yerlerinde değişik isimlerle bilinir ve destekleyici tedavide de bolca kullanılır. Şifalı bitki olarak kullanımı binlerce yıl öncesine dayanan çörek otu günümüzde pek çok bilimsel araştırmaya konu olmaktadır. Özellikle, kanserli hücrelerin temizlenmesi ve kansere karşı koruyucu etkisi ile ilgili olarak yapılan çalışmaların sonuçları umut vermektedir. Tarih boyunca İslam… Detay »

Rengine Göre Gıdaların Faydaları

Meyve ve sebzelerin renkleri hayatımızı nasıl etkiliyor? Amerikan Kanser Derneği ve John Hopkins Hastanesi’nin yaptığı ortak araştırma diyeti oluşturan renklerin hastalıklarla yakın ilişkisi olduğunu ortaya çıkardı. Sebze ve meyveden zengin diyet, kanser riskini kesinlikle azaltıyor. Peki, meyve ve sebzelerin renkleri hayatımızı nasıl etkiliyor? İşte renklerine göre besinler ve yararları: BEYAZ GIDALAR Beyaz renkli besinler LDL… Detay »

Enginarın Faydaları Yararları

A, B ve C vitaminleri içeren enginar, potasyum, kalsiyum, fosfor, demir, iyot gibi çok çeşitli mineralleri de yapısında bulundurur. Kolesterolü düzenler, karaciğere büyük faydası vardır. Enginar, brokoli, karnabahar, roka, dereotu gibi sebzeler özellikle ılıman iklime sahip Akdeniz ülkelerinde bolca tüketilmektedir. Kimi sebzelerle salatalar yapılırken, kimileriyle ise harika, enfes yemekler yapılır. Zeytinyağlı yemekler, salatalar bu bölgelerin… Detay »

Trabzon Cennet Hurması Faydaları

Trabzon hurması olarak da bilinen ve ülkemizde bol miktarda yetişen cennet hurması;     beden, saç ve cilt dostu özelliğinin yanı sıra sağlık açısından oldukça mucizevî olan bir meyve. Cennet hurmasının meyveleri; geniş tepeli, seyrek dalları bulunan bir ağaç ve bu ağaç, kışın yapraklarını döküyor. Gövde kabuğu levhalar halinde çatlak olan cennet meyvesinin yaprakları da 6-15 cm… Detay »

Kimyonun Sağlığa Yararları Faydaları

Kimyon mutfaklarda çok yaygın olarak kullanılmasına rağmen eski çağlardan itibaren alternatif tıp da hastalıkların tedavi edilmesinde de kullanılmıştır. Mükemmel bir demir deposu olan kimyon anemi hastalığına neden olan unsurların ortadan kalkmasında önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve anti kanserojen maddeler içererek kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Yukarıda belirttiğimiz gibi 100’eyakın kimyasal bileşen içeren… Detay »

Maydanozun Faydaları Yararları

Maydanozun Sağlığa Faydaları Maydanoz genel anlamda bağışıklık sitemini güçlendirir ve farklı nedenlerden dolayı kaynaklanan hastalıklara karşı bünyeyi önceden hastalıklarla mücadeleye hazırlar. Maydanozun en önemli faydalarından birisi kanser hastalıklarına karşı metabolizmayı dirençli hale getirmesi ve kalp sağlığını korumasıdı r. Maydanozun Kalp Sağlığına Faydaları: Bünyede yüksek miktarda bulunan amino asit, damar ve dolayısı ile kalp sağlığını tehdit eder.… Detay »

Zeytin Yağının Faydaları Yararları

Sağlık açısından en yararlı ürünlerden birisi olan zeytinyağı yaklaşık 5000 yıl önce keşfedildiği düşünülmektedir. Çok yüksek besinler içerdiğinden dolayı yaygın olarak hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Zeytinyağı eski Mısır medeniyetinden itibaren çok yaygın olarak kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Hem dâhili hem de harici olarak kullanılmaktadır. Cilt ve saç sağlığı dışında sindirim sistemi sağlığını korumak için de eski çağlardan… Detay »

Isırgan Otu Nelere İyi Gelir

Çoğu insan ısırgan otunu sadece yaprağına dokunulduğu zaman yaktığını bilirler. Fakat yemeğinin yapıldığını ya da yapraklarını kurutup çayının yapıldığını fazla bilen yoktur. Artık yeni yeni ısırgan otunun faydasını öğrenen ve yemeğini, salatasını ve çayını yapanlar çok. Bu bitkinin hem yemeğinden, hem çayından hem de şampuanından faydalanabilirsiniz. Isırgan otu çayını sindirim sorunu olan kişiler, yemeğini böbrek… Detay »