Rokanın Faydaları Yararları

Rokayı çoğu kişiler sevmektedir. Hele ki balığın yanında iyi gittiği de söylenmektedir. Ya rokayı tek başına bol limonla ya da karışık salatanın içinde de iyi gitmektedir. Roka, yeşil yapraklı, acımsı bir tada sahip roka C vitamini açısından zengin bir içeriğe sahiptir. 100 gram roka bir kişinin neredeyse günlük K vitamini ihtiyacının tamamını karşılamaya yeterlidir. Peki,… Detay »

Patatesin Faydaları Yararları

Patates, her evde olmazsa olmaz sebzeler arasında gelmektedir. Patatesin her türlü yemeğini Türk hanımları yapmaktadır. Patateste en başta nişastanın bol olduğunu bilmekteyiz. Başka özelliklerini bilmeden, sağlığımıza ne gibi faydası var haberimiz olmadan tüketmekteyiz. Patates bütün yıl boyunca bulunabilen ve her ay hasat edilir. Patates, pirinç, buğday ve mısır sonra dünyada en çok tüketilen dördüncü gıda… Detay »

Bitki Çaylarının Sağlığa Faydaları

Kışın bol bol sıvı tüketmemiz gerekmektedir. Hasta olmamak için bitki çaylarına daha çok önem verilmesi gerekmektedir. Hangi bitki çayları vücudumuzun nerelerine yararı var, bitki çaylarının ne işe yaradığını bilmeden tüketmekte iyi değildir. Çayları vücudunuzda anti bakteriyel bir etki yaratarak mikroplara karşı koruma sağlıyor. Tam bir antioksidan ve C vitamini deposu olan bu çaylarla birlikte kış… Detay »

Kış Sebzeleri Meyveleri

Kış mevsiminde vücut direncimiz düşer. Hastalıklara karşı daha dayanıksız oluruz. Bu sebeple sebzelerden alacağımız vitaminlere daha çok ihtiyaç duyarız. Özellikle mevsiminde yetişen sebzeleri tüketmek direncimizin daha da artmasını sağlar. Mevsim sebzeleri tüketmeye dikkat etmemiz gerekmektedir. Sağlığımızın iyi olması ve hastalanmamamız için mevsim sebzelerini tüketelim. Peki, kış mevsimi sebzelerinin ne olduklarını biliyor musunuz? Sizin için mevsim… Detay »

Ihlamurun Özellikleri

Ihlamur ortalama 25-50 metreye kadar uzunluğa erişebilen ağaçlarda yetişmektedir. Ihlamur ağacının çiçeklerinin yaydığı hoş kokulardan dolayı ev bahçelerinde sokak aralarında da yetiştirilmektedir ve özellikle kış aylarında yapraklarından yapılan ıhlamur çayları normal siyah çayın pabucunu dama atmaktadır. Kış aylarında bal ve limon ile karıştırılarak içilen ıhlamur çaylarının sağlık açısından çok faydalı olduğuna inanılmaktadır. Ihlamur çiçekleri mevsimi… Detay »

Karanfilin Faydaları Yararları

Leziz baharatlar vücudumuza da oldukça fazla fayda ve yarar sağlar. Bu baharatlar hastalıkların önlenmesine de yardım eder. Latince adı syzygium aromaticum olan bu şifalı bitki oldukça keskin bir kokuya sahiptir. Dünya üzerinde birçok ülkede, yani dünya mutfağında çok çeşitli şekillerde kullanılır. Hafif acı, mayhoş bir tadı vardır. Karanfilin faydalarını bilmek isteyenlere aşağıya ekledim. KARANFİLİN FAYDALARI… Detay »

Çörekotunun Faydaları Yararları

Peygamber(S.A.V) tarafından övülmüş olan çörekotu bitkisi dünyanın değişik yerlerinde değişik isimlerle bilinir ve destekleyici tedavide de bolca kullanılır. Şifalı bitki olarak kullanımı binlerce yıl öncesine dayanan çörek otu günümüzde pek çok bilimsel araştırmaya konu olmaktadır. Özellikle, kanserli hücrelerin temizlenmesi ve kansere karşı koruyucu etkisi ile ilgili olarak yapılan çalışmaların sonuçları umut vermektedir. Tarih boyunca İslam… Detay »

Rengine Göre Gıdaların Faydaları

Meyve ve sebzelerin renkleri hayatımızı nasıl etkiliyor? Amerikan Kanser Derneği ve John Hopkins Hastanesi’nin yaptığı ortak araştırma diyeti oluşturan renklerin hastalıklarla yakın ilişkisi olduğunu ortaya çıkardı. Sebze ve meyveden zengin diyet, kanser riskini kesinlikle azaltıyor. Peki, meyve ve sebzelerin renkleri hayatımızı nasıl etkiliyor? İşte renklerine göre besinler ve yararları: BEYAZ GIDALAR Beyaz renkli besinler LDL… Detay »

Enginarın Faydaları Yararları

A, B ve C vitaminleri içeren enginar, potasyum, kalsiyum, fosfor, demir, iyot gibi çok çeşitli mineralleri de yapısında bulundurur. Kolesterolü düzenler, karaciğere büyük faydası vardır. Enginar, brokoli, karnabahar, roka, dereotu gibi sebzeler özellikle ılıman iklime sahip Akdeniz ülkelerinde bolca tüketilmektedir. Kimi sebzelerle salatalar yapılırken, kimileriyle ise harika, enfes yemekler yapılır. Zeytinyağlı yemekler, salatalar bu bölgelerin… Detay »

Trabzon Cennet Hurması Faydaları

Trabzon hurması olarak da bilinen ve ülkemizde bol miktarda yetişen cennet hurması;     beden, saç ve cilt dostu özelliğinin yanı sıra sağlık açısından oldukça mucizevî olan bir meyve. Cennet hurmasının meyveleri; geniş tepeli, seyrek dalları bulunan bir ağaç ve bu ağaç, kışın yapraklarını döküyor. Gövde kabuğu levhalar halinde çatlak olan cennet meyvesinin yaprakları da 6-15 cm… Detay »