Category Archives: Önemli Günler

Önemli Günler Ve Haftalar

Öğretmenler Gününün Önemi

24 Kasım 1981 gününde günümüze kadar her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenlik sıfatını kabul ettiği güne denk gelen bugün canımız kanımız öğretmenlerimiz bir farklı kendilerini özel ve değerli hissederler. 24 Kasım günü belki de öğretmenlerimize şükranlarımızı sunacağımız en güzel gün olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizler biliyoruz ki her çocuk… Devamını Oku »

Aşure Gününün Anlam Ve Önemi

AŞURE GÜNÜ İslam âlemin de Hicri Yılbaşı ve Muharrem ayı sevinci yaşanıyor. Yaklaşmakta olan bu mübarek ay ile birlikte 2016 yılı Aşure Günü’nün hangi güne denk geldiğini bilmeyenler için sizinle paylaşmak istedim. Muharrem ayının 10. günü ihya ettiğimiz bu kutlu gün, 11 Ekim 2016 yılı Salı gününe denk gelmektedir. Aşure günü nedir? Neden Muharrem ayında… Devamını Oku »

8 Mayıs Pazar Anneler Günü

Anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada farklı zamanlarda kutlanan özel bir gün olduğunu biliyoruz. Anneler Günü her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanılmaktadır. Her annenin evladı da o güne özel annelerine jestler, planlar, hediyeler, yemekler vs. hazırlamaktadırlar. Sürpriz hediye almak yerine annenize sorarak da eksik bir eşyası vs. varsa onu da almanız en… Devamını Oku »

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİ

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı. 26 – 27… Devamını Oku »

Dünya Felsefe Günü

23 Kasım Dünya Felsefe Günü, Dünya felsefe gününün önemi, dünya felsefe günü kutlaması, dünya felsefe günü tarihi ve daha fazlası burada.   UNESCO nezdinde kabul edilip 2002 yılından bu yana kutlanan Dünya Felsefe Günü 23 Kasım tarihinde Türkiye Felsefe Kurumu ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi işbirliğiyle Eğitim Bilimleri Fakültesi Hasan-Âli Yücel Salonu’nda kutlanacak. Etkinlikle… Devamını Oku »

Vergi Haftası hakkında bilgiler

Kamuoyunda sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması ve toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi için 1990 yılından itibaren her yıl Mart ayının son haftası “Vergi Haftası” olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Vergi nedir? Vergiyi kısaca devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği ekonomik yükümlülük, olarak açıklayabiliriz. Devletin bizlere yani vatandaşlara yüklediği bu ekonomik yükümlülüğün asıl işlevi, devlet harcamalarını karşılayarak yol,… Devamını Oku »

Kütüphane Haftası hakkında bilgiler

1964 yılında Türk Kütüphaneler Derneği’ nin öncülüğünde Kütüphaneler Haftası kutlanmaya başlanmıştır. Bu haftanın temel amaçları şu şekildedir. 1. Kitap ve kütüphanenin yararını belirlemek. 2. Kütüphane kurma isteği uyandırmak, 3. Kütüphaneden yararlanmanın yollarını öğretmek, 4. Okuma alışkanlığı kazandırmak.   Öğrencilerde okuma zevki alışkanlığını geliştirmek kitap sevgisini attırmak onların kütüphanelerden daha fazla yararlanmalarını sağlamak amacıyla okullarda “Dünya… Devamını Oku »

Dünya Tiyatrolar Günü hakkında bilgiler

UNESCO ve dünyanın önde gelen tiyatrocuları tarafından 1948 yılında kurulan Dünya Tiyatro Enstitüsü (International Theatre Institute – ITI) , 1961 yılında, o dönemin ITI başkanı olan Arvi Kivimaa’nın önerisi üzerine Dünya Tiyatro Günü kutlanmasına karar verir. 1962 yılından itibaren her yıl, Paris’teki Uluslar Tiyatrosu’nun açılış günü olan 27 Mart günü Dünya tiyatrolar günü olarak kutlanmaya… Devamını Oku »

Dünya Tüberküloz Günü hakkında bilgiler

Tüberküloz hastalığına neden olan basilin keşfedilmesinin üzerinden 125, etkin tedavisinin bulunmasından 60 yıldan fazla geçmiş olmasına rağmen günümüz dünyasında tüberküloz, halen önemli bir toplum sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. Tüberkülozdan dünyada her yıl 2 milyon kişi ölmekte, 9 milyon kişi tüberküloz hastalığına yakalanmaktadır. Ülkemizde ise her yıl 18 000 civarında yeni hasta ortaya çıkmaktadır. Tanısı… Devamını Oku »

23 mart Dünya Meteoroloji Günü hakkında bilgiler

Atmosfer icinde olusan sicaklik degismelerini, ruzgâr, yildirim, yagmur, dolu, kar gibiolaylari inceleyen fizik dalina ve hava olaylari tahminleri yapan ’havabilgisi’ne Meteoroloji denir. Bu bilimle ugrasan uzmanlara da meteorolog denir. Atmosferde neler olup bittiginimeteoroloji uzmanlari; uydulara takilan aletlerle ya da balonlar vasitasiyla hava olaylariniincelerler, gozlemlerler ve verilerden sonuclar cikarirlar.Insanlar tarih boyunca gokyuzunde olan yagmur, kar, firtina,… Devamını Oku »