Yeni Üniversite Sınavı YSK Hakkında İlk Bilgiler


Üniversiteye giriş sınavının yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) olarak belirlendi. Bu sınav hakkında yapılan ilk açıklamalar ile nasıl bir sınav olacağı hakkında ilk bilgiler verilmiş oldu. YKS hakkında yapılan açıklamadan sonra nasıl bir sınav olacağı hakkında uzmanlar arasında farklı görüşler mevcut. Bu görüşlere göre genel olarak YKS nin olumsuz tarafı daha fazla.

İlk olarak göze çarpan durum öğrenciler tek günde iki sınava girecekler öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere iki sınava girilecek. Önceden ilk sınavdaki barajı geçen uzun süre sonra ikinci sınava girerken şimdiki sistemde sınava giren öğrenci barajı geçip geçmediğini bilemeden aynı gün ikinci sınava girecek. Yeni sınavın ilk bölümünde sadece Türkçe ve Matematik var. Tarih, Coğrafya, Felsefe, Fizik, Kimya, Biyoloji, Fen Bilimleri kalktı. İkinci bölümde sayısal öğrencisi sadece 13 biyoloji, 13 kimya ile 14 fizik yapacak.  İlk yapılan açıklamadan anlaşıldığı üzere başka bir problem de dil öğrencileri eski sistemde sosyal bilimler yapıyordu. Matematik çok fazla görmemişti. Şimdi Türkçe-matematikten sorumlu olacaklar.

Yeni sınav sisteminin görünen en olumlu yanı ise 200 puanın 2 yıl geçerli olması. Öğrenci ilk yıl ilk aşamada iyi bir performans gösterip 200 puan alabilir. İkinci aşamada stresten dolayı düşük puan almış olabilir. Birinci aşamadaki o 200 puanı sonraki yıl kullanabilecek olması olumlu bir düzenleme olarak görülüyor. Sonuç olarak sistemler değişse de değişmeyen tek bir şey var oda çok çalışanın her zaman başarılı olacağıdır. Yeni sistemde de dersleri iyi olan konulara hakim olup sınavda stres yapmadan sakinliğini koruyanların yine başarılı olacağıdır.