Afyonkarahisar kültür ve tabiat varlığı Ağzıkara mezar odaları

İlçesi: İscehisar
Köyü: Çatağıl
Mevkii: Alanyurt beldesi, Çatağıl köyü, Ağzıkara Mahallesi
Konumu: Çatağıl Köyü, Ağzıkara Mahallesinin 500 m. güneybatısındadır.
Grubu: Arkeolojik Sitler
Nasıl Ulaşılır? İscehisar-Alanyurt-Doğlat-Kürtyudu-Çatağıl yolundan

İscehisar ilçesi, Alanyurt beldesi, Çatağıl köyünün Ağzıkara Mahallesi’nin 750 m güneybatısından başlayıp 350 m batısına kadar devam eden kuzey-güney ve doğu-batı uzantılı kaya bloklarının doğu ve kuzey yamaçlarına oyulmuş mezar odalarıdır. Yaklaşık 50?ye yakın mezar odası tespit edilmiştir. Mezar odaları Geç Roma Dönemi, Erken Bizans Dönemi’ne ait olup bazı mezarların kaya zeminine, bazı mezarların da kaya yüzeyine yan yana sıralanmış kemerli tekne mezar olarak yapıldıkları görülmektedir. Mezar odalarında değişik sayılarda tekne mezarlar mevcuttur. Bazı mezar odalarında aşı boya ile yapılmış meandr ve haç süslemeleri belirgin olarak görülebilmektedir. Mezar odalarının bazıları ağıl olarak kullanılmış olup çoğunluğu tahrip edilmiştir.
Mezarların bulunduğu kayalıklar üzerinde kaklıklar da vardır. Mezarların doğusunda yer alan yolun doğusunda kalan bölümünde Bizans Dönemi’ne ait çanak çömlek parçalarının bulunması bu alanda bir yerleşimin varlığına işaret etmektedir.
Ağzıkara Mezar Odaları?nın bulunduğu alanda doğa tahribatı söz konusudur. Bitki örtüsü de insan etkilerine karşı korunmalıdır.
Ağzıkara Mezar Odaları; Ornaş Kaya Yerleşimi ve doğal oluşumları, Alanören Mezar Odaları, Elmalı İnleri ile bir bütünlük arz etmektedir. Bu nedenle Ağzıkara Mezar Odaları; gezi programları veya piknik için günübirlik turların planlaması için uygun özelliklere sahiptir.
Yerel olanaklarla korunmakta olup yerel olanakların yetersiz olması nedeniyle üst makamlarca korumanın sağlanması gereklidir.
Etrafı tarla olarak kullanılmakta, bitki dokusu ve mezar odaları tahrip olmaktadır. Ulaşım için yolu olmakla birlikte yol düzenlemesi gerekmektedir.

Kaynak: frigvadisi.org, T.C. Afyonkarahisar Valiliği, Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM), Afyonkarahisar Özel İdaresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir