Afyonkarahisar kültür ve tabiat varlığı Aslankaya ve kayalığı

İlçesi: İhsaniye
Kasabası: Döğer
Mevkii: Döğer beldesi, Aslankaya mevkii
Konumu: Döğer’in 4000 m güneydoğusu,Memeç Kaya Yerleşimi’nin 1000 m güneyindedir.
Grubu: Anıtsal Yapılar
Nasıl Ulaşılır? İhsaniye-Döğer, Döğer-Bayramaliler Turizm Yolundan

Döğer?den Emre Gölü’ne giderken sağ kesimdeki, Döğer beldesine yaklaşık 3-4 km uzaklıkta ve yaklaşık 1 km uzunlukta kuzeybatı-güneydoğu doğrultulu kayalıktır. Kayalığın sarp olan bölümü, ovaya bakan kuzey yakasıdır. Jeolojik bir oluşum sonucu oluşan bu kayalık tüftür ve iki büyük oluşum göstermektedir. Ortada, tabaka vardır ki, bu bölüm daha çok aşınmıştır. Bu nedenle de büyük parçalar kopmaktadır. Bazı bölümlerde tabakalaşma belirgin olarak görülmektedir. Kayalık genellikle dikey blok gövdeler durumundadır. Bu doğal kayalığın göle yakın ucundaki büyük blok üzerine yönü doğuya bakar bir anıt vardır. Açık hava tapınağı olarak bilinen bu anıt yan yüzeyine (kuzeyine) yapılmış büyük boy aslan kabartmasından dolayı Aslankaya diye anılmaktadır. Ayakta dik duran aslanın başı bozulmuş olup ön ayağından biri ve arka ayakları ile kuyruğu çok belirgindir. Ön yüz akroterli, üçgen alınlıklı ve büyükçe bir mihraplı açık hava tapınağını canlandırmaktadır. Alınlık içinde karşılıklı iki sfenks, mihrapta ayakta kübele ve iki yanında aslanlarından oluşan kabartma, yüzeyin büyük bölümünde ise içi kare bölüntülü çizgisel bantların birbirine geçmesinden oluşmuş, kabartma desenleme görülmektedir. Ayrıca alınlığın çevresinde de kabartma kıvrım (meander) dolanmaktadır.
Doğa koşulları nedeniyle sürekli bir aşınma ve parça kopma olmaktadır. İnsanlar tarafından dinamitle patlatılmıştır. Bu tehlike halen devam etmektedir. Anıtın yüzeyi çok aşınmış olup biçimler ve desenler belirginliğini yitirmiştir.
Aslankaya Anıtı Frigler?e ait anıtlar içerisinde en çok bilinenlerdendir. Bu nedenle yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken bir anıttır.

Kaynak: frigvadisi.org, T.C. Afyonkarahisar Valiliği, Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM), Afyonkarahisar Özel İdaresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir