Afyonkarahisar kültür ve tabiat varlığı aslantaş

İlçesi: İhsaniye
Kasabası: Kayıhan
Mevkii: Kayıhan beldesi, Göynüş Vadisi
Konumu: Göynüş Vadisi Siti içindedir. Turizm Kuşağı Yolunun Eskişehir yolu girişinden itibaren 1500 m batıda yolun güney kısmındadır.
Grubu: Arkeolojik Sitler
Nasıl Ulaşılır? Afyon-Eskişehir Yolundan Turizm Kuşağı Yolu ile

Göynüş (Köhnüş) Vadisi’nde bulunan görkemli bir anıttır. M.Ö. 7. yüzyılın sonuna tarihlenen anıt, Frigler tarafından yapılmıştır. Küp şeklinde ve kuzeye cepheli mezar odasının kuzey duvarındaki giriş kapısının sağında ve solunda şaha kalkmış, kükreyen ve mezarı kötü ruhlardan koruyan iki aslan kabartması bulunmaktadır. İki aslan kabartmasının ayaklarının dibinde birer yavru aslan kabartma daha mevcuttur. Oldukça tahrip olan aslan yavrular zor seçilmektedir. Mezar odası üçgen tavanlı olup, odanın sol tarafına ölünün yatırıldığı kline (sedir) mevcuttur. Hitit özelliklerini taşıyan mezar odası, muhtemelen soylu bir kişiye aittir.
Ancak, mezar odasının işlendiği kayalığın üst bölümünden başlayıp mezar odası girişinden aşağıya kadar inen çatlama mevcuttur. Tabiat şartlarından olumsuz etkilenen anıt, gün geçtikçe daha çabuk tahrip olmaktadır. Bu nedenle, yakın gelecekte göçmesinin önüne geçilmesi için sağlamlaştırılması ve bir sundurma altına alınması kaçınılmazdır.
Aslantaş Mezar Odası, tabiat şartlarından olumsuz etkilenmekte olup, insan tahribatına da açık durumdadır. Günümüze kadar sağlam olarak korunan Aslantaş?ın dinamitle patlatılma ihtimali söz konusudur. Bu nedenle Aslantaş?ın en üst düzeyde güvenlik önlemleri alınarak korunması gereklidir.

Kaynak: frigvadisi.org, T.C. Afyonkarahisar Valiliği, Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM), Afyonkarahisar Özel İdaresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir