Afyonkarahisar kültür ve tabiat varlığı Ayazini Beldenin Kuzey Doğusu, I. Derece Doğal Sit

İlçesi: İhsaniye
Kasabası: Ayazini
Mevkii: Ayazini Beldesi?nin Kuzey Doğusu
Konumu: Sınırları, Ayazini Beldesinin Kuzeydoğusun Başlamaktadır. Ayazini 1.derece arkeolojik sitinin doğu bitimindedir.
Grubu: Doğal Sitler
Nasıl Ulaşılır? Afyon-Eskişehir-Ayazini yolundan.

Ayazini 1. derece arkeolojik sitin doğu bitimindedir. Güneyinde Yılanlı Şapellerin bulunduğu kayalık yer almaktadır. Ayazini beldesi, Avdalaz Kalesi yolunun sağında kalan alandaki doğal oluşumlardır.
Seydiler tüfleriyle aynı özellikleri taşıyan tüflerin oluşturduğu kayalıklar, erozyonun da etkisiyle beyaz, gri ve açık kızıl renkler halinde birbirleriyle muhteşem bir uyum içerisinde görülmektedirler. Kayalıkların tamamına yakını bloklar halinde olup erozyon nedeniyle oluşum süreci devam etmektedir.
Afyonkarahisar ilinde Ayazini taşının yapılarda kullanılan işçiliği kolay, en iyi ve en uygun taşlardan biri olması nedeniyle bu bölgedeki diğer kayalıklarda olduğu gibi bu alandaki kayalıklarda da taş kırmalar konusunda koruma kullanma ile ilgili yasalar özenle uygulanmalıdır. Ayazini beldesi ve çevresinde yaşayanlar için gelir elde edecekleri farklı projeler üretilmelidir.
Ayazini yerleşimi ile Avdalaz Kalesi arasındaki yol kenarında olması, ulaşımının kolay olması, bölgedeki tüm kültür ve tabiat varlıkları ile bütünlük arz etmesi nedeniyle önemlidir.
Bölgedeki diğer kültür ve tabiat varlıkları ile birlikte çok geniş bir alanın korunması zorunluluğu nedeniyle yerel olanaklar yeterli değildir. Bu nedenle korumanın yerel olanaklarla sınırlı bırakılmayıp ilgili makamların korumayı destekleyici önlemleri almaları mutlak zorunluluktur. Aksi takdirde Göynüş Vadisi, Döğer Bölgesi ve bu alanda görülen tahribatların engellenmesi mümkün olmayacaktır.

Kaynak: frigvadisi.org, T.C. Afyonkarahisar Valiliği, Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM), Afyonkarahisar Özel İdaresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir