Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi


Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Büyük Önder “ATATÜRK”ün direktifleri üzerine Mimar Arif Hikmet KOYUNOĞLU tarafından projelendirilerek, 1927 yılında inşa edilmiştir.

Cumhuriyet Dönemi Türk mimarisinin bu görkemli yapısı Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü`nün girişimi ve Cumhurbaşkanı Fahri KORUTÜRK`ün yakın ilgisiyle 25 Ekim 1975 tarih ve 7/1172 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı?yla Resim ve Heykel Müzesi yapılmak üzere Kültür Bakanlığı`na tahsis edilmiştir. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi VI. Cumhurbaşkanı Fahri KORUTÜRK tarafından 02 Nisan 1980 tarihinde törenle hizmete açılmıştır.

Müze binası bir kültür merkezi olarak tasarlandığından içinde akustiği mükemmel, Türk motifleri ile süslü, 500 koltuklu bir salon bulunmaktadır. Orkestra çukuru bulunan sahnesi operet temsillerine uygundur. Ankara Devlet Opera ve Balesi bu salonda haftanın üç günü operet temsilleri vermektedir. Diğer günlerde Kültür Bakanlığı ve özel sanat toplulukları konserler vermekte, film-halk dansları gösterileri yapılmaktadır. Kültürel amaçlı kongre, panel ve konferanslar da gündüz etkinlikleri arasında yer almaktadır.

Kaynak: Ankara Valiliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir