Ankara Etimesgut İlçesi Ulaşım ve Altyapısı


İlçemiz Ankara Merkeze 17 km uzaklıkta yer alan ve çevresinde önemli Devlet Yolları bulunan bir yerleşim birimidir. Güneyinde Eskişehir karayolu ile kuzeyinde İstanbul E-5 karayolu ve Ankara ? Sincan karayolu, batısında da TEM otoyolu ile irtibatlandırılmıştır.

Etimesgut Ana Ulaşım Yolu : Etimesgut AŞTİ yolundan Zırhlı Birlikler ve Eğitim Tümen Komutanlığından geçerek İstasyon ve Doğu Caddesine devam eden yolda 35 metre gidiş gelişli yol ön proje çalışmalarının yapıldığı, uygulama proje çalışmalarına 2007 yılında başlanacağı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığının Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı Proje Üretim Şube Müdürlüğünün 04.12.2006 tarih ve 3324 sayılı yazısı ile bildirilmiştir.

Ayaş Yolu Kavşak Düzenleme Çalışmaları planlanmış ve mevcut yol 4 gidiş, 4 geliş olmak üzere genişletme çalışmaları programa alınmıştır.

Kavşak Düzenleme ve Işıklandırma Çalışmaları:
İlçemizde Elvankent 12.Cadde üzerindeki kavşak, Güzelkent Kavşağı, Ayaş Yolu Etiler Kavşağı ve gelişen mahallelerimizle ilgili çalışmalarımız sürdürülmektedir.
İlçemiz ulaşımında önemli yer tutan Banliyö tren seferleri her 15 dakikada bir istasyonlardan hareket etmekte ve 22 dakikalık bir sürede Sıhhiye Köprüsüne ulaşılmaktadır. Ayrıca yapımı devam eden metro inşaatı çalışmaları ile ilçemizde ulaşım kısmen rahatlayacaktır.
Etimesgut Ankara Metropolünde ulaşım yönünden cazibe merkezi olmaya aday bir yerleşim birimi görünümündedir.

Yerel TV, Radyo ve benzeri birimler yoktur. Posta ve telefon hizmetleri mevcut postane Merkez binasından yürütülmektedir.

TEDAŞ (Elektrik)
İlçemizde konutlaşma hat safhadadır. Bu nedenle trafo ve dağıtım işlemleri sıkıntılı ve yetersizdir. Sokak lambaları ve direkler konusunda sıkıntılar vardır. Elektrik arızaları sıklıkla yaşanmaktadır. Tedaş Yetkilileri ve Mahalle Muhtarları ile sık sık yapılan toplantılara rağmen elektrik konusundaki sıkıntılar giderilememiştir. Özellikle sokak lambaları ve yol ortasında kalan elektrik direklerinin biran önce kaldırılması ve şikayetlerin giderilmesi zorunluluk arz etmektedir. Mahalle Muhtarlarımızın elektrik kesintileri, trafo ihtiyaçları ve aydınlatma ile ilgili sorunları ilgili kuruma iletilmiştir.

İlçemizin elektrik arızaları, bakım, onarımı ve dağıtım hizmetleri Sincan TEDAŞ İşletme Müdürlüğü sorumluluğuna verilmiştir. Ancak, hizmet akışında, verimliliği arttırmak, yerinde ve zamanında müdahale edebilmek için İlçemizdeki Dağıtım Şefliği Müdürlük düzeyine yükseltilmelidir.

2006 yılı içerisinde Bedaş tarafından İlçemizde yapılan faaliyetler:
Eryaman 3.Etap Öz Ahikent Konut Yapı Koop. Cadde ve Sokak Aydınlatmaları.
Eryaman Mahallesi 45793-45794 ada Güneyi 34, 5/0, 4 KV 630 KVA trafo ve OG tesis,
Eryaman Mahallesi Şapka Devrimi Caddesi OG-AG düzenleme ve Aydınlatılması,
Eryaman Güzelkent Mah. 12-13-14 ve 15 caddeler ve civarı sokakların aydınlatılması,
Etimesgut Bağlıca OG projesi (36 Adet beton köşk),
Eryaman Göksu Parkı karşısı 1 adet beton köşk tesisi işleri fiilen gerçekleştirilmiştir.

Kaynak: Etimesgut.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir