Ankara Haymana İlçesi Sağlık Kurumları


İlçemizde sağlık hizmetleri; Son derece modern ve teçhizat olarak yeterli düzeye sahip olan 50 Yataklı Devlet Hastanesi ile Sağlık Grup Başkanlığı bünyesinde Merkez Sağlık Ocağı, Evliyafakı Köyü Sağlık Ocağı, Tepeköy Sağlık Ocağı, Oyaca Beldesi, Çalış Beldesi, Bumsuz Beldesi ve Yenice Beldesi sağlık ocaklarınca yürütülmektedir.

İlçe Devlet Hastanesinin yeni yapılan 50 yataklı binası hizmete açılmış olup, personel takviyesi yapılması gerekmektedir. Sağlık Grup Başkanlığı ve Merkez Sağlık Ocağı İlçe merkezindeki eski binada hizmet vermektedir. İlçe genelinde Sağlık Grup Başkanlığına bağlı birimlerde 10 Pratisyen Hekim, 2 Sağlık Memuru, 6 Hemşire, 9 Ebe, 1 Memur, 3 Şoför, 3 Hizmetli, 50 Yataklı Devlet Hastanesinde ise 1 Genel Cerrah, 1 Dahiliye Uzmanı, 1 Biyokimya Uzmanı, 1 Kadın Doğum Uzmanı, 1 Göz Uzmanı, 1 Çocuk Uzmanı, 1 Radyoloji Uzmanı, 7 Pratisyen Hekim, 4 Diş Tabibi, 5 Hemşire, 5 Ebe, 2 Sağlık Memuru, 4 Röntgen Teknisyeni, 3 Laboratuvar Teknisyeni, 4 Anestezi Teknisyeni, 1 tıbbi sekreter, 3 Memur, 1 Hastane Müdürü, 2 Müdür Yardımcısı, 1 Ayniyat Saymanı, 4 Şoför, 1 Aşçı, 9 Hizmetli görev yapmaktadır.

Sağlık Grup Başkanlığı ve bağlı kurumlarda toplam 9 adet araç bulunmakta olup bunların 7 tanesi ambulans ve/veya hasta nakil aracı, 3 tanesi binek aracıdır. Araçlardan 3 tanesi tamamen eskimiş ve kullanılamaz durumda, 4 tanesinin ise acil bakıma ihtiyacı vardır.

Başkanlığa bağlı olan yerleşim merkezlerinde toplam hane sayısı 6049 olup bu hanelerin 5872 tanesinde şebeke suyu, 132’sinde çeşme suyu, 25 tanesinde kuyu suyu ve 5 tanesinde kaynak suyu kullanılmaktadır. İlçe Merkezi ve 6 beldede kanalizasyon alt yapısı mevcut olup diğer yerleşim yerlerinde fosseptikler kullanılmaktadır. Isınma aracı olarak ağırlıklı olarak katı yakıt sobaları kullanılmaktadır.

Sağlık Gurup Başkanlığınca Poliklinik ve Laboratuar Hizmetleri, Bağışıklama Hizmetleri, Halk Sağlığı Eğitim Hizmetleri, Çevre Sağlığı Hizmetleri, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Hizmetleri, Mobil Sağlık Hizmetleri ve Adli Tıp İşlemleri yürütülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir