Çevlik İnleri Tanıtım Projesi

İlçesi: Bayat
Köyü: Derbent
Mevkii: Derbent köyü, Orta mahalle, Durali?nin tarlası
Konumu: Çevlik İnleri 1; Derbent köyü Orta mahalleden güneybatı yönünde yer alan ara yoldan gidilen Ira çeşmesinin 100 m kadar batısında yer alan Durali?nin tarlası içerisindeki kayalıklara oyulmuş mekanlardır.
Grubu: Arkeolojik Sitler
Nasıl Ulaşılır? Bayat-Derbent yolundan

Çevlik İnleri 1; Derbent köyü Orta mahalleden güneybatı yönünde yer alan ara yoldan gidilen Ira çeşmesinin 100 m kadar batısında yer alan Durali?nin tarlası içerisindeki kayalıklara oyulmuş mekanlardır.
Çevlik İnleri 1?de yer alan 1 nolu mekan, dikey düzeltilmiş kayaların cephesine açılmış dikdörtgen biçimli giriş kapısı ve bu kapının karşısında yer alan duvarda ikinci bir kapı yer almaktadır. Kapılardan birisinin üzerinde yaklaşık 5 cm çapında sonradan bir delik açılmıştır. Büyük dikdörtgen biçimli plana sahip olan tonoz tavanlı oda 9.60 m x 5.30 m boyutlarındadır. Tavan yüksekliği ortalama 1.90 metre boyutlarındadır. Kapıların olduğu bölümde hafif bir daralma vardır.
1 nolu mekan gibi tonoz tavanlı olan 2 nolu mekan, köşeleri yuvarlatılmış üçgen biçimli plana sahiptir. Giriş kapısı Ira çeşmesine bakan cephededir. Sonradan ikinci bir giriş kapısı da açılmıştır.
1 ve 2 nolu mekanlar arasında düz tavanlı olduğu anlaşılan ancak tahrip olmuş 2 küçük odaya ait izler yer almaktadır. Bu odalara ait izler de hatıl yuvası ve nişli, haçlı bir bölüm yer almaktadır. Odaların bulunduğu alanın arkasında antik yol ve etrafında sunu çukurları bulunmaktadır.
Çevlik İnleri 2; 1?in yaklaşık 200 m kuzeyinde yer alan kayalıklardaki mekan ve nişten oluşmaktadır. Burada yer alan 3 nolu mekan içe doğru hafif genişleyen giriş kapısında genişliği 3.35 m, dipte 3.60 m ve derinliği 12.32 m olan dikdörtgen biçimli bir mekandır. Taban ve tavan eş biçimli olarak iç kısma doğru yükselmektedir. 3 nolu mekanın sağında yarım bırakılmış bir niş yer almaktadır. Etrafta su kanalları ve yoğun olarak su çukurları ve kaklıklar bulunmaktadır.
Çevlik İnleri 1 ve 2?de büyük mekanların ve antik yolun varlığı bu mekanların yolcuların konaklaması amacıyla yapılmış olabileceğini göstermektedir.
Çevlik İnleri 2?de yer alan 3 nolu mekanın kuzeyinde mekan olabileceği tahmin edilen kayalık kırılarak tamamen tahrip edilmiştir. Bayat-Devrent çevresinde yer alan diğer kültür ve tabiat varlıklarında olduğu gibi burada da acımasız bir tahribat söz konusudur. Çevlik İnleri?nin etrafındaki alanda burada bir yerleşim olduğuna dair belirtiler vardır. Yağışsız havada ve ekinin olmadığı bir zamanda yüzey araştırması yapılması bu konudaki belirsizliği ortadan kaldıracaktır.
Çevlik İnleri, Çevredeki diğer kültür ve tabiat varlıkları ile birlikte bir bütünlük oluşturmaktadır.

Kaynak: T.C. Afyonkarahisar Valiliği, Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM), Afyonkarahisar Özel İdaresi, frigvadisi.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir