Kategori İçeriği: EĞİTİM

Eğitim

AÖF AÇIKÖĞRETİM ÖĞRENCİ GİRİŞİ

05/10/2022

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİNİN KISA ADIYLA AÖF İNTERNET SİTESİ ÖĞRENCİ GİRİŞ EKRANI. Açıköğretim Fakültesi Öğrenci Giriş Ekranına üniversitenin sitesi üzerinden ulaşmak bazıları için oldukça zor olabiliyor. Milyonlarca öğrencisi olan bir üniversite için öğrenci girişinin daha basit bir yerde olması gerektiğini düşünmemiz hiçte haksızlık olmayacaktır. Aöf sitesi öğrenci giriş ekranına kolay ulaşım için yapmanız gerekenleri kısaca… Devamını Oku »

AKŞAM ŞİİRLERİ

05/10/2022

AKŞAM VAKTİ İLE İLGİLİ YAZILMIŞ SON DERECE GÜZEL ŞİİRLER AKŞAM Siyah, dağınık bir bulut Karşı sırtın üzerinde Birden değişti ve yakut Bir kuş gerindi derinde. Sihirli aksi çok uzak Ve kanlı bir maceranın; Can verdi kanat çırparak Mavi gölünde akşamın. Son çığlığıdır şüphesiz Şimdi camlarda tutuşan, Biraz sonra tek bir yıldız, Ülker veya Kervankıran, Gelip… Devamını Oku »

AKIL ŞİİRLERİ

05/10/2022

AKIL , AKILLI OLMAK GİBİ TERİMLER ÜZERİNE YAZILMIŞ OLAN ŞİİRLER AKIL BAŞKA, YÜREK BAŞKA Birbirine benzese de Yel başkadır, külek başka Itrı da hoş, rengi de hoş Gül başkadır, çiçek başka. Her diki yokuş bilme gel, Her meyi meyhoş bilme gel, Her uçanı kuş bilme gel, Kuş başkadır, böcek başka. Her derdine ortak benim, Her… Devamını Oku »

AKDENİZ ŞİİRLERİ

05/10/2022

AKDENİZ İ ANLATAN BİRBİRİNDEN GÜZEL ŞİİRLER AKDENİZ Akdeniz sokağını koşuyorum yalnayak Gözlerim Akdeniz – Namus- Akdeniz bundan böyle Töreleriniz Akdeniz Kapılara çıkanlarınıza -Merhaba reisler Yasaklarınızı tersine koşarken Ak duvarlarınız gülüyor sizden çok Tenekelerde çiçekler gülüyor sizden çok İşte yeniden güzelleşiliyor Bütün evren Akdeniz Yaşıyanlarınıza Dudaklarımda tuz su pırıltıları gözlerim Pencerelere koşanlarınıza – Merhaba reisler -… Devamını Oku »

AİLE ŞİİRLERİ

05/10/2022

AİLE İÇİN YAZILMIŞ OLAN ŞİİRLERDEN DERLEMER AİLE Saatin onbiri çalmasından az sonraydı Gördüm ev halkının dağıldığını birer birer Bilmem soyunmaya mı gittiler Bir zaman sonra hepsi uykudaydı Baba yaşamadaydı geçmiş zamanı Bir pencere açık dururdu düşüncesinde Bir kadın eşsiz elbisesinin içinde Ne uzun zaman sevmişti onu Çocuklarının derdindeydi anne Biricik umudu çocuklarının Çekirdeği değil mi… Devamını Oku »

AĞLAMA ŞİİRLERİ

05/10/2022

AĞLAMAK GÖZ YAŞI DÖKMEK DUYGULANMAK İÇERİKLİ ŞİİRLERDEN BİR DEMET AĞLAMA Ağlama, gözleri kızarmış çocuk! Tek damla yaşın düşmesin yere. Bak, tek güzelliğimiz yokluk, Sana bir öğüt; ağlama boş yere. Ne olursa olsun hiçbir şey değmez, Senin bir damla gözyaşına. Ağlayana kimse boyun eğmez. Kimse bakmaz kimsenin yaşına.. Ne kadar kötülük, pislik varsa; Sen herşeyi tertemiz… Devamını Oku »

AĞIT ŞİİRLERİ

05/10/2022

AĞIT ile alakalı duygusal şiirlerden oluşan sayfa AĞIT Çiçekçi bana bir gül ver Sevgilime değil, bir ölü için Çiçekçi bana bir gül ver İçine gözyaşlarımı sığdırabileyim. Yakasına böyle bir gül takmıştı O gün bir görseydin sen onu Çiçekçi bana bir gül ver Sanki o güldendi bütün mutluluğu. Sen de : – Bir arkadaşın öldü Ben… Devamını Oku »

AĞAÇ ŞİİRLERİ

05/10/2022

AĞAÇ için yazılmış en beğenilen şiirleri sizler için derledik AĞAÇ Bu şiire girmek için yıllarca bekledi şu yaşlı ağaç. Kimse onu anlamadı. Yanından geçen birini görünce usulca kımıldanmasını bile bir şeylere yormadı… Yolun kıyısında duran yapraksız, tozlu ağaç işte bir şiire girdin. Artık yalnızca bir ağaç değilsin… Ahmet Erhan ( 1958 – 2013 ) AĞAÇ… Devamını Oku »

ADAM ŞİİRLERİ

05/10/2022

Adamla, Adamlıkla alakalı yazılmış birbirinden etkileyici şiirler bu sayfada ADAM Adam şapkasına rastladı sokakta, Kimbilir kimin şapkası Adam ne yapıp yapıp hatırladı Bir kadın hatırladı sonuna kadar beyaz Bir kadın açtı pencereyi sonuna kadar Bir kadın kimbilir kimin karısı Adam ne yapıp yapıp hatırladı. Yıldızlar kıyamet gibiydi kaldırımlarda Çünkü biraz evvel yağmur yağmıştı Adam bulut… Devamını Oku »

ACI ŞİİRLERİ

05/10/2022

Acı üzerine yazılmış en güzel en özel şiirlerden seçmeler ACI Usandım taş basması günler yaşamaktan, yalnızlığımı büyütüyorum korkunç, yani bağırmak sana sulardan. Her gün yeniden ölmek elinden karanlık adamların yalanla, ekmekle, silahla. Üstümüze bakarken çağlar, her çocuk başı okşadığımız suçlu bizmişiz gibi büyüyor avcumuzda. Gözlerinde bile, deniz dibi gözlerinde ölüler, askerler ve gemiciler halinde. İhtiyar… Devamını Oku »

Acaba Şiirleri

05/10/2022

Acaba ile ilgili seçilmiş en güzel şiirler ACABA Bu pınarda akan su Martının gagasına değinceye kadar Gök kırk biçime girer. Sana bu mektup varıncaya dek Ömrümüz boşuna gider. Pınar lülesi martı gagasında Sen benim yanımda Tanrı’ya soralım. Ne der? Abbas Sayar ( 1923 – 1999 ) ACABA Ela gözünden akan Ateşli nazarların Acaba acımadan Kimi… Devamını Oku »

İlkyardımın Temel Uygulamaları

05/10/2022

İlkyardımın Tanımı İlkyardımcı kime denir? Cevap: İlkyardımcı “İlkyardım tanımında belirtilen amaçlar doğrultusunda hasta veya yaralıya tıbbi araç gereç aranmaksızıneldeki araç gereçlerle ilaçsız uygulama yapabilen, en azından temel ilkyardım eğitimi almış kişileri ifade eder.” İlkyardımın Temel Uygulamaları Elektrik kazaları ile ilgili acil durumlarda, kazazedeye müdahale etmeden önce ne yapılmalıdır? Cevap: Elektrik kazaları ile ilgili acil durumlarda… Devamını Oku »

Solunum ve Dolaşım Sistemlerinin Önemi

05/10/2022

Yaşamın devamı için solunum ve dolaşım sisteminin işlevi nedir? Cevap: Yaşamsal fonksiyonlar deyince akla öncelikle solunum sistemi ve dolaşım sistemi gelir. Bedendeki tüm hücrelerinyaşamak için besin ve oksijene ihtiyacı vardır. Besinler sindirim sistemi aracılığıyla sindirildikten sonra kana oradan da hücrelere gönderilir. Oksijen de solunum sistemi aracılığıyla kana verildikten sonra hücrelere gönderilir. Sonuçta besinlerin oksijenle yakılması… Devamını Oku »

Kanamalarda ve Yaralanmalarda İlkyardım

05/10/2022

Kan Kan hangi kısımlardan oluşmaktadır, ne gibi özellikleri bulunur? Cevap: Kan temel olarak iki kısımdan oluşur. a. Plazma: Kanın sıvı kısmıdır. Kanın % 55’lik kısmını oluşturur. Plazmanın%90’ını su % 10’unu organik ve inorganik katı maddeler oluşturur. Organik maddeler, proteinler, karbonhidratlar, yağlar, hormonlar, vitaminler, enzimler, üre ürik asit gibi azotlu maddeleri içerir. İnorganik maddeler, sodyum, potasyum,… Devamını Oku »

Kırık, Çıkık ve Burkulmalarda İlkyardım

05/10/2022

Dokular ve Görevleri İnsan bedenini oluşturan dokular nelerdir? Cevap: İnsan bedenini oluşturan dokular, epitel doku, sinir doku, kas doku ve bağ dokudur. Epitel dokunun görevleri nelerdir? Cevap: Epitel doku, bedenin dış ve iç yüzeyini kaplar. Bedenimizi koruma görevi ve dış ortamla olan her türlü iletişiminisağlar. Sinir dokunun görevleri nelerdir? Cevap: Sinir doku, uzunluğu 1 metreyi… Devamını Oku »

Zehirlenmelerde İlkyardım

05/10/2022

Zehir ve Zehirlenme Zehir ve zehirlenmenin tanımı nedir? Cevap: Vücuda girdikten sonra bölgesel veya genel hasar oluşturarak ölüme kadar varabilecek ciddi sağlık sorunlarınaneden olan fiziksel, organik veya kimyasal maddelere zehir; zehirleyici maddenin vücuda girmesiyle vücut fonksiyonlarının bozulması olayına da zehirlenme denmektedir. Toksidrom (toksik sendrom) tanımı nedir? Cevap: Zehrin bedene girmesiyle birlikte bu maddeye karşı bedende… Devamını Oku »

Boğulmalarda İlkyardım

05/10/2022

Boğulma Normal koşullarda bir nefes alma nasıl gerçekleşir? Cevap: Nefes alma sırasında havadan alınan oksijen akciğerlere oradan da kana ve dokulara geçerken nefes vermesırasında dokularda oluşan karbondioksit kana oradan da akciğerler aracılığıyla havaya verilir. Ağız, burun, soluk borusu, akciğerler, göğüs kafesi, solunum ile ilgili kaslar aracılığıyla hava akciğerlere alınır verilir. Havanın akciğerlere girip çıkmasını temel… Devamını Oku »

Hijyen ve Sanitasyon

05/10/2022

Hijyenin Tanımı, Önemi ve Amacı Hijyen hangi yönüyle ön plana çıkmaktadır? Cevap: Hijyen terimi insan yaşamını olumsuz yönde etkileyebilecek bütün etmenlerin bertaraf edilmesi amacıyla ön planaçıkmaktadır. Hijyenik yaşam koşullarından bahsedildiğinde sadece mikrobiyolojik yönden ari ortamın ve gıdaların sağlanması anlaşılmamalıdır. Mikrobiyolojik açıdan uygun koşulların sağlanmasının yanında biyolojik, fiziksel, kimyasal, psikolojik ve duyusal yönden insanı etkileyebilecek bir… Devamını Oku »

REKABET STRATEJİLERİ

05/10/2022

Rekabet ve Rekabette Temel Kavramlar Rekabet nedir? Cevap: Rekabet genellikle oyun teorisinde tanımlanan “sıfır toplamlı bir oyun” olarak nitelendirilir. Sıfır toplamlı oyun birtarafın kazanması hâlinde diğer tarafın mutlaka kaybedeceği bir oyundur. Rekabeti bazılarının kazanıp bazılarının kaybedeceği bir oyun olarak görmek yerine en iyilerin kazançlı çıktığı ve herkesin en iyi olmak için yarıştığı pozitif toplamlı bir… Devamını Oku »

İŞLEVSEL STRATEJİLER

05/10/2022

İşletme stratejileri neyi hedefler? Cevap: İşletme stratejileri, hem analitik bir yaklaşımla sorun çözme alışkanlığı kazandırmayı hem de sistemli bir düşünceanlayışını işletme kültürüne yerleştirmeyi hedefler. İşletme stratejilerine yön veren önemli unsur nedir? Cevap: İşletme stratejilerine yön veren önemli unsurlardan biri de işletmenin amaçlarıdır. İşletmenin belli bir amacıgerçekleştirebilmesi için işletme içinde var olan fonksiyonel birimler arasında bir… Devamını Oku »