Category Archives: Yükseköğretim

Yök

Engelli veya Hasta Adayların YKS Sınavı Başvurusu

Engeli olan üniversite sınavı adaylarının Yükseköğretim Kurumları Sınavı na nasıl gireceklerine dair gerekli bilgiler aşağıda sıralanmıştır. Engelsiz adaylar gibi engelli binlerce vatandaş ta üniversite sınavına girebiliyor. Fakat engelli adayların sınava girebilmeleri için kendilerinden istenilen bazı evraklar var o evrakların tamamlanması halinde sınava girişlerinde kendilerine kolaylık sağlanmaktadır. Engelli/sağlık sorunu olan adayların “Engelli Salonlarında” sınava alınabilmeleri için;… Devamını Oku »

BİTKİ KORUMA bölümü hakkında bilgi

BİTKİ KORUMA Programın Amacı Bitki koruma programının amacı, bol ve kaliteli bitkisel ürün elde edebilmek için bitkilerin hastalıklardan ve yabancı otlardan korunması konusunda çalışacak insangücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler Bitki koruma programında matematik, fizik, kimya gibi temel bilim dersleri yanında; meteoroloji, tarım makineleri, toprak bilgisi, böcek ekolojisi, böcek sistematiği, zirai… Devamını Oku »

BİLİM TARİHİ bölümü hakkında bilgi

BİLİM TARİHİ Programın Amacı Bilim tarihi programının amacı, tarih boyunca bilimle ve onunla ilgili zihinsel faaliyetlerin gelişmesini, bilimsel gelişmenin geçirdiği değişik evreleri, gelişimi etkileyen etmenleri inceleyecek araştırıcılar yetiştirmektir. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler Bilim tarihi programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda bilim tarihi, matematik tarihi, ilk çağ felsefe tarihi, mantık, sosyoloji tarihi, fizik tarihi, bilim… Devamını Oku »

BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ bölümü hakkında bilgi

BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ Programın Amacı İş hayatı ve toplumsal yaş**ın, bilgi toplama ve bilgileri işleme ile ilgili konularındaki problemlerin bilgisayarda çözümlenmesi, bilgisayar sistemlerinin kurulması,çalıştırılması ve onarımı ile ilgili eğitim ve araştırma yapmaktır. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler Matematik,teknik resim,temel elektronik,lojik devreler,elektronik devreler,endüstriyel elektronik,nümerik,bilgisayar programlama,mikrobilgisayar,istatistik,muhasebe,pr ogramlama teknikleri, işletme ve uygulamalı mühendislik gibi dersler okutulmaktadır.… Devamını Oku »

BİLGİSAYAR VE KONTROL ÖĞRETMENLİĞİ bölümü hakkında bilgi

BİLGİSAYAR VE KONTROL ÖĞRETMENLİĞİ Programın Amacı İş hayatı ve toplumsal yaş**ın, bilgi toplama ve bilgileri işleme ile ilgili konularındaki problemlerin bilgisayarda çözümlenmesi, bilgisayar sistemlerinin kurulması,çalıştırılması ve onarımı ile ilgili eğitim ve araştırma yapmaktır. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler Matematik,teknik resim,temel elektronik,lojik devreler,elektronik devreler,endüstriyel elektronik,nümerik,bilgisayar programlama,mikrobilgisayar,istatistik,muhasebe,pr ogramlama teknikleri, işletme ve uygulamalı mühendislik gibi dersler okutulmaktadır. Çalışma… Devamını Oku »

BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ ÖĞRETMENLİĞİ bölümü hakkında bilgi

BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ ÖĞRETMENLİĞİ Programın Amacı İş hayatı ve toplumsal yaş**ın, bilgi toplama ve bilgileri işleme ile ilgili konularındaki problemlerin bilgisayarda çözümlenmesi, bilgisayar sistemlerinin kurulması,çalıştırılması ve onarımı ile ilgili eğitim ve araştırma yapmaktır. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler Matematik,teknik resim,temel elektronik,lojik devreler,elektronik devreler,endüstriyel elektronik,nümerik,bilgisayar programlama,mikrobilgisayar,istatistik,muhasebe,pr ogramlama teknikleri, işletme ve uygulamalı mühendislik gibi dersler okutulmaktadır. Çalışma Alanları… Devamını Oku »

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ bölümü hakkında bilgi

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ Programın Amacı Bilgisayar mühendisliği programı bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve bu sistemlerin kullanımları konularında eğitim ve araştırma yapar. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler Bilgisayar mühendisliği bölümünde eğitim süresi 4 yıldır. Okutulan dersler bilgisayar donanım yapısı, programlama dilleri, veri yapıları ve algoritmalar, sayısal çözümleme, veri tabanı sistemleri, mantıksal tasarım, mikroişleyiciler, veri iletişim, sistem… Devamını Oku »

BİLGİSAYAR BİLİMLERİ MÜHENDİSLİĞİ bölümü hakkında bilgi

BİLGİSAYAR BİLİMLERİ MÜHENDİSLİĞİ Programın Amacı Bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı,işleyişi, projelendirilmesi,geliştirilmesi ve bu sistemlerin kullanılması konularında eğitim ve araştırma yapılır. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler Yazılım, donanım,bilgisayar ağları ve yapay zeka üzerinde çalışmalar yapılır. Eğitimin ilk yıllarında; matematik,genel fizik,kimya,bilgisayar mühendisliğine giriş ve uygulamalı doğrusal cebir dersleri verilir. İlerleyen yıllarda sistem programcılığı ve donanımı ile ilgili uzmanlık… Devamını Oku »

BESLENME VE DİYETETİK bölümü hakkında bilgi

BESLENME VE DİYETETİK Programın Amacı Beslenme ve diyetetik programının amacı, beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler Beslenme ve diyetetik programında eğitimi süresince temel kimya, biyoloji, fizik, matematik, istatistik, psikoloji, sosyoloji derslerinin yanı sıra… Devamını Oku »

BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR bölümü hakkında bilgi

BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR Programın Amacı Beden eğitim ve spor programının amacı, insanın fizyolojik ve psikolojik kapasitesini sporda en yüksek verim elde edebilmek üzere yönlendirebilen ve kapasiteyi geliştirici teknikleri uygulayabilen sporcuları ve spor eğiticilerini yetiştirmektir. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler Beden eğitimi ve spor programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda spor biyolojisi ve uygulamalı fizyoloji,… Devamını Oku »