En Ölümcül Küçük Hayvanlar


Herkes büyük hayvanların ölümcül olabileceğini düşünür. Örneğin aslanların keskin dişleri ve pençeleri vardır ve avlarını kovalamakta iyidirler. Köpekbalığı her zaman korkulan hayvanların başında gelir. Ancak bazen güvenliğiniz için en büyük tehditler o kadar büyük canlılardan gelmeyebilir. Bazıları ekmek sepetine sığacak kadar küçüktür bazıları dahada küçüktür.İşte en zehirli ve tehlikeli küçük hayvanlar;

Gila canavarı

Gila canavarı 50 cm uzunluğundadır, ekmek sepeti boyutuna bağlı olarak biraz kıvrılması gerekebilir. Boyutu kadar yaşayamasa da, bu küçük canavarın ölümcül gücü var. Güçlü çenesi,  zehrini ısırık yarasına sızdırırken bir yandan da kurbanını sıkıştırmasına izin verir. Neyse ki, insanları öldürdükleri nadirdir, ancak ısırmanın çok acı verici olduğu söylenir. Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri ve kuzey Meksika’daki Gila canavarlarına dikkat edilmesi gerekir.

Çeçe sineği

Afrika’nın kan emici sineği sineği bir santimden daha kısa boydadır. Cildini delmek ve insanların ve diğer hayvanların kanını emmek için bıçak gibi keskin çenelerini kullanır. Bu küçük sinek, bir vampirin yaptığı gibi kanınızı boşaltmaz , ancak iki tür sinek türünün uyku hastalığına neden olan parazitleri ilettiği bilinmektedir . “Uyku ve uyuşukluk” büyük bir problem gibi görünmese de, tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Uyuşukluğa ek olarak, semptomlar ateş ve lenf düğümlerinin şişmesini içerir. Bazı insanlarda ölümcül kalp iltihabı gelişebilir. Enfeksiyonun neden olduğu kontrol edilemeyen uyku sonunda komaya yol açabilir veya araba sürüş sırasında ölümcül kazalara neden olabilir.

Taş Balığı

Hint-Pasifik taş balığı , denizin sessiz bir suikastçisidir. Bu 33 cm boyundaki balık, kayaların yakınındaki sığ sularda takılmayı ve kayalara benzediği için görünmeyi zorlaştırır ve kazara üzerine basmayı kolaylaştırır. Balıkların dikenleri, son derece acı verici ve insanlar için ölümcül olabilen zehiri enjekte eder.

Zehirli Kurbağa

Zehirli kurbağanın derisi son derece zehirlidir. Bu küçük kurbağalar  yaklaşık (12 mm) ila yaklaşık (65 mm) uzunluğundadır. Neyse ki, genellikle Orta ve Güney Amerika’nın tropik bölgelerinde yaşamayı tercih ediyorlar. Bazı Güney Amerikalı kabileler, dart ve oklarının uçlarını zehirli kurbağaların arkasına sürterek kaplarlar. Bu zıplayan zehir fabrikalarının cilt salgıları normalde insanlar için genellikle tehlikeli değildir, ancak bir mukoza veya ciltte bir kesimle emilirse ölümcül olabilirler. Dolayısıyla, bu parlak renkli kurbağalardan birini görürseniz, kaçmanız gerekmez – ama ağzınıza da atmayın.

Deniz Arısı

Deniz yaban arısı, Hint-Pasifik bölgesinde bulunan bir denizanası türüdür. Yaklaşık 25–30 cm’ye kadar büyüyebilmektedirler. Deniz yaban arısı sokması son derece acı verici ve tehlikelidir ve bir insanı kolayca öldürebilir. İnsan kurbanları kıyıya ulaşmadan önce şok veya kalp yetmezliğinden ölebilir – zehir 30 saniyede kalbi felç edebilir. Belki de deniz yaban arısı ile ilgili en kötü şey , yarı saydam cildinin fark edilmesini çok zorlaştırabilmesidir.

Sivrisinek

Sıcak veya ılıman bir iklimde yaşıyorsanız, mutlaka bir sivrisinek görmüşsünüzdür . Muhtemelen bir, hatta bir düzine tarafından ısırıldınız. Peki sivrisinekler neden bu listede? Sivrisineklerbirçok ölümcül  hastalıkları bulaştırarak her yıl milyonlarca insanı öldürüyor. Bu küçük kan emici böcekler, küçük ısırıklarında aktarılan parazitlere ev sahibi ederler. Dünyanın birçok yerinde ölümcül parazitlerin sivrisineklerde yetişmesini engellemek için tıbbi tedaviler etkili olabilir… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir