Etiket: bale hakkında bilgi


Rus İmparatorluk Balesi hakkında bilgi

Rus İmparatorluk Balesi Rusya baleyi büyük bir sanat yapmayı başarmıştır. Çünkü, kendine has bale ekolüne sahip ender bale okullarından biri olan St.Petersburg Bale Tiyatrosu, iki asırlık klasik bale geleneklerine bağlı kalarak, dünyanın en seçkin bale okulları arasına girmeyi başarmıştır. XIX. Yüzyıl öncesi bale, müzikli dans gösterilerinin birazcık daha büyüğü olarak tasvir edilmekte ve operadan sonra… Devamını Oku »

Fransız Balesi hakkında bilgi

Fransız Balesi Bale, Rönesans saray gösterilerinden ve bunları izleyen Fransız ballet de cour’undan gelişti. Genellikle ilkçağ teması üzerinde müzik eşliğinde şiir okuma, dans, mim, ve şarkıyı çok zengin dekor ve giysilerle birleştiren bu oyunları kral ailesi üyeleri ve soylular sarayda kendileri oynarlardı. 17. yüzyılda görülen gerileme yıllarının ardından dansa çok meraklı olan Fransa kralı XVI.… Devamını Oku »

Bale dansı sanatı hakkında bilgi

Bale, kuralları belli akademik dans (danse d’école) tekniğinin, başka sanatsal öğelerle de birleştirilerek bir sahne gösterisi oluşturacak biçimde sunulmasıdır. Bale terimi, bu akademik dans tekniği için de kullanılır. Bir gösteri sanatı olarak genellikle müzik eşliğinde, dekor ve sahne giysileriyle sunulan, son derece titiz bir danstır. Bir bale, dans, müzik ve tasarımla dramatik bir öykü anlatabilir… Devamını Oku »

Kuğu Gölü Balesi öyküsü hakkında bilgi

KUĞU GÖLÜ BALESİNİN ÖYKÜSÜ Prens Siegfried, sarayında 21.yaş gününü kutlamaktadır, herkes dans etmektedir…genç kızlar ümitsizce Prens’in dikkatini çekmeye çalışmaktadırlar…Prens’in annesi de oğlunun artık evlenme yaşının geldiğini söylemektedir..Prens, okunu, yayını alıp, arkadaşlarıyla ava gider, arkadaşlarının önünde yürüyen Prens zarif kuğuların yüzdüğü güzel bir göle rastlar…o sırada başında taç olan çok güzel bir kuğu görür…kuğu akşam olunca… Devamını Oku »