Tag Archives: ehliyet için gerekenler

Sürücü Belgesi Ehliyet müracatta gerekenler

 Sürücü belgesi, Ehliyet alabilmek için başvuruda gereken evraklar vede işlemler şöyledir: Sertifikanın aslı. Sağlık Raporu (aslı) (1 Yıl Geçerli) Sabıka Kaydı (aslı) (1 Yıl Geçerli) Şoförler Derneğinden dosya (Dosya içindeki evraklar nüfus bilgilerine göre doldurulacaktır.) Nüfus cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi + Kan grubu belgesi birlikte fotokopi Dört adet fotoğraf Maliyeden harç makbuzu (Sürücü… Devamını Oku »

Mtsas Ehliyet sınavı başvuru koşulları şartları gerekenler

Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavları(MTSAS) karayollarında seyreden araçları kullanacak sürücü adaylarına yönelik, teorik dersleri kapsayan, merkezi sistemle yapılan sınavlardır. 2009 yılında yapılacak olan Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavları 6 kez, 81 il merkezinde yapılacaktır. Başvuru sayısının beklenenden fazla olması durumunda ilçe merkezleri de yeni sınav merkezleri olarak belirlenecektir. Motorlu Taşıt Sürücü Belgesi aşağıdaki tabloda gösterilen… Devamını Oku »

Ehliyet Almak İçin Aranan Gereken Şartlar

Sürücü belgesi alma zorunluluğu; motorlu araçların sürücü belgesi sahibi olmayan kişiler tarafından karayolunda sürülmesine izin verilmesi yasaktır.   Araçlar, bu konuda sınıfları belirtilen sürücü belgelerine sahip sürücüler ile çok taraflı anlaşmalara göre sürücü belgesi bulunan veya geçerli uluslararası sürücü belgesi olan kişilerce sürülebilir. Sürücü belgesi alacaklarda aşağıdaki şartlar aranır; A) Yaş Şartı B) Öğrenim Şartları C)… Devamını Oku »