Etiket: madenlerin özellikleri


JEOTERMAL ENERJİ madeni kullanım alanları hakkında bilgi

JEOTERMAL  ENERJİ Jeotermal akışkan önemli ölçüde elektrik ve ısı enerjisi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, tropikal bitki ve balık yetiştirilmesinde, hayvan çiftliklerinin ve cadde ve havaalanı pistlerinin ısıtılmasında, yüzme havuzu, termal tedavi merkezleri ve diğer turistik tesislerde kullanılmaktadır. Bunların yanında yiyeceklerin kurutulması ve sterilizasyonunda, konservecilikte, kerestecilik ve ağaç kaplama sanayinde,kağıt ve dokuma endüstrisinde ağartma maddesi olarak, derilerin… Devamını Oku »

Mika madeni kullanım alanları hakkında bilgi

MİKA Mikalar çok geniş alanda kullanılmaktadır. Kullanıldıkları endüstrilere  göre sıralayacak olursak; Elektrik – elektronik sanayi; En önemli uygulama alanları telefon santralleri, dinamo ce motor gibi yüksek voltaj indüksiyon aletlerinin yapımı, vakum tüpleri ve kapasitör imalatıdır. Boya sanayi; emülsiyon ve sentetik boyalar, korozyona karşı kullanılan boyalar, alüminyum boyalar, dahili ve harici boyaların imalinde kullanılmaktadır. Plastik endüstrisinde … Devamını Oku »

Lityum madeni kullanım alanları hakkında bilgi

LİTYUM Lityum tüketimini üç gurupta incelemek gerekir: 1- Cevher ve konsantre cevher 2- Metalik lityum 3- Lityum bileşikleri Lityum cevheri ve konsantresi, en çok; cam, seramik ve porselen emayesi alanında kullanılır. Petalit, lepidolit ve ambilojenitin kullanılabilmesi için herhangi bir ön zenginleştirme gerekmez. Spodumen ise, içindeki demir nedeniyle, bir ön zengileştirmeden geçmek zorundadır. Lityum, cam üretiminin… Devamını Oku »

Zirkonyum Hafniyum madeni kullanım alanları hakkında bilgi

ZİRKONYUM  ve  HAFNİYUM Zirkon, kum halinde, öğütülmüş ürün (-200, -300 Mesh ve benzeri) veya 1.5-10 mikron kadar küçültülmüş toz olarak kullanılır. Refrakterler hala en büyük kullanım alanıdır. Bunu seramik, döküm sanayii ve aşındırma uygulamaları izlemektedir. Zirkonun kaplama döküm, cam refrakterler ve TV/katot ışını tüplerinde kullanılması gelişirken kimyasallarda ve duraylı zirkonyalarda kullanımı da ilerleme göstermekedir. Metal… Devamını Oku »